Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Estonya da Rusya’yı Soykırımla Suçlayan Ülkeler Arasına Katıldı

Estonya Meclisi’nde yapılan oylamada, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerinin soykırım olduğuna karar verilirken, yaptırımların derhal artırılması istendi.
Estonya da Rusya’yı Soykırımla Suçlayan Ülkeler Arasına Katıldı

Birçok Avrupa Birliği ülkesi, Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarını soykırım olarak nitelendirirken, bunlar arasına Estonya da katıldı. Estonya Parlamentosu’nda yapılan oylamada Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı “Ukrayna halkına yönelik soykırım” olarak kabul edildi.

Alınan bu kararın ardından, diğer ülkelere ve uluslararası örgütlere de aynı tutumu sergilemeleri çağrısı yapıldı.

Estonya’nın Ukrayna Büyükelçisi Mariana Betsa, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Rusya korkunç suçlarının tüm sorumluluğunu üstlenmeli.” ifadesini kullandı.

Meclis Başkanı Jüri Ratas ise Rus silahlı kuvvetleri tarafından Ukrayna’da halka karşı sistematik ve büyük çaplı suçlar işlendiğini, bunlar arasında; cinayetler, sürgünler, hapisler, işkenceler, tecavüzler ve cesetlere saygısızlıkların bulunduğunu belirtti.

Bu suçların ideolojik olarak Rusya Federasyonu’nun siyasi ve askeri liderliği ve ulusal propaganda makamları tarafından kışkırtıldığını söyledi. Bucha, Borodianka, Hostomel, Irpin, Mariupol olmak üzere diğer birçok Ukrayna kentinde sivil nüfusa karşı “soykırım eylemleri” yapıldığı vurguladı.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Ulusal parlamentoların ve uluslararası kuruluşların Rusya’nın işlediği suçları tanıması, Rusya’ya yönelik yaptırımların derhal güçlendirilmesi çağrısı yaptı. Ukrayna halkının özgürlükleri için gösterdikleri mücadeleye derin saygı duyduklarını sözlerine ekledi.

Estonya Parlamentosu bugün yaptığı oylama ile yabancı devletlerin saldırganlık eylemlerini destekleyen sembollerin kullanımını yasaklayan bir yasa tasarısını da onayladı.

Buna göre saldırganlık, soykırım, insanlığa karşı suç veya savaş suçları gibi eylemlerle bağlantılı sembolleri kullanan, sergileyen kişilere 32 bin Euro’ya kadar para cezası verilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu