Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Estee Lauder Bilançosunda Dolar ve Çin Darbesi!

Kozmetik devi, son çeyrekte beklentilerin üzerinde kazanç açıklasa da güçlü dolar ve Çin’deki kilitlemelerle görünümünü düşürdü. Hisseler ekside…
Estee Lauder Bilançosunda Dolar ve Çin Darbesi!
HABER GİRİŞ

New York merkezli kozmetik şirketi Estee Lauder, 30 Eylül’de sona eren çeyrekte 3,93 milyar dolar net satış bildirdi. Bu, dövizden kaynaklanan olumsuz etkiler dahil önceki yıldaki 4.39 milyar dolardan yüzde 11’lik bir düşüşü işaretledi.

Çeyrek ilerledikçe yoğunlaşan baskılara rağmen, organik net satışlar şirketin beklentileri doğrultusunda yüzde 5 geriledi.

MAC markası sahibi, önceki 5 ila yüzde 7’lik büyüme tahminine kıyasla, 2023 yılının tamamında hisse başına düzeltilmiş kârın yüzde 19 ila yüzde 21 arasında düşmesini beklediğini belirtti.

Çin’deki COVID-19 kısıtlamalarının beklenenden daha büyük engel oluşturduğunu rapor eden Estee Lauder, Amerika’daki net satışların artan enflasyon ve durgunluk korkularıyla yüzde 3 düştüğünü aktardı.

Estee Lauder CEO’su Fabrizio Freda, Çin’deki COVID-19 kısıtlamalarının geçici dış baskıları, küresel olarak yüksek enflasyon ve güçlü bir ABD dolarına rağmen satışların şirket görünümüne uygun geldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ancak görünümün düşürülmesi, Estee Lauder yatırımcılarını memnun etmedi. Açılış öncesi yüzde 10’un üzerinde ekside işlem gören hisseler, kayıplarını seans içine genişletti. Dün 206,76 dolardan kapanış yapan EL kodlu hisseler, bugüne 191,57 dolar ile başlayıp 188 dolara kadar indi. Yazım sırasında yüzde 7’nin üzerinde düşerken yıl başından bu yana yüzde 50’ye yakın ekside.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın