Yatırım yapmaya başla!

Eşsiz Güzellikte ve Servet Değerindeki Darya-i-Noor

Eşsiz Güzellikte ve Servet Değerindeki Darya-i-Noor

Farsça Işık Denizi anlamına gelen Darya-i-Noor, büyük kesilmemiş elmaslardan biridir. Soluk renkteki pembe elmas yeryüzünde var olan değerli taşların en nadirlerindendir ve yaklaşık 182 karat ağırlığındadır. Gerçek Darya-i Noor’un nerede olduğu tartışmalı olsa da gelen bilgiler İran’da olabileceği yönündedir. Elmasın Tahran’da İran Merkez Bankası’nda tutulduğu rivayetler arasında. Bir başka varsayım ise Bangladeş Banka kasasında muhafaza edildiğidir. Bu elmas kabaca 41,4 x 29,5 x 12.15 milimetre boyutlarında ve masa kesim olarak tarif edilen şekliyle bilinir.

Darya-i-Noor, Hindistan Andra Pradeş’te Paritala Kollur elmas madenlerinden çıkarılmıştır. Başlangıçta Babür İmparatorluğu’nun elinde bulunan elmas, Peacock Throne ve Koh-i-Noor ile birlikte Pers Nadir Şah tarafından ele geçirilmiştir. O tarihte tüm hazineler İran’a götürülmüştür. Darya-i-Noor’un Peacock tahtında, Peacock ve Koh-i Noor’un varlığının bir simgesi olarak hizmet ettiğine inanılmaktaydı. Nadir Şah tarafından İran’a götürüldükten sonra elmas, Zand Ağa Muhammed Han Zand tarafından yenilene kadar, onların en ünlü aile yadigarlarından biri olarak görülmüştür. Ağa Muhammed Han’ın torunu Feth Ali Şah’ın elmasın bir tarafında adını kazımış olduğuna inanılmaktadır.

Taj E Mah ve Darya i Nur1827 yılında Pers mahkemesindeki İngiliz bir elçi olan Sir John Malcolm, Pers Denemeleri Kitabı’nda Darya-i-Noor ve Taj-e-Mah elmasları ile süslenmiş bir çift bilezikten bahsetti. Sir John, her bir elmas için 1 milyon sterlin değer biçti. Darya-i Noor’un son şeklinin aslan ve güneş simgesiyle dekore edildiği biliniyor. 457 pırlanta ve 4 yakut, ayrıntılı bir çerçeve oluşturacak şekilde elması çevrelemiştir. İran’ın İmparatorluk ambleminde de aslan ve güneş sembolleri vardır. Elmasa bu şeklini 1850’lerde Nasser-Ed-Din kazandırmıştır.

Bazı araştırmacılar Darya-i-Noor’un İngiltere’ye götürüldüğünü, ancak İngiliz Kraliyeti’nde yeterince ilgi uyandırmadığını, sonuç olarak da Dakka Nawabs’a geri getirildiğini iddia ediyor. Ayrıca, elmasın Bangladeş Sonali Bankası’nın kasasında tutulduğu da iddialar arasındadır. Dahası Muhammed Ali Şah, 1906 yılında Darya-i-Noor dahil kraliyet mücevherlerinin çoğunu İran’dan kaçırarak, bunların aile hazinesi olduğunu iddia etti. Muhammed son olarak Rus Elçiliğine sığındı ve bu hazineleri özgürlüğü için harcadı.

Eşsiz Güzellikteki Darya i NoorDarya-i Nur, 175-195 karat olarak kabul edilir ve ağırlığı hakkında kesin bir şey söylenemiyor. Pers Kraliyet Mücevherleri Koleksiyonu’nda ve Bangladeş Bankası Vault’da olması mümkün gözüküyor. Darya-i-Noor’un büyük Tablo Elmas’ın bir parçası olması da kuvvetli bir ihtimal. Elmasın bugün ki değerinin yaklaşık 16.5 Milyar Dolar olduğu tahmin ediliyor. Darya-i Noor’un Bangladeş’te bulunan eşi hakkında hiçbir şey bilinmemektedir.

“Işık Denizi” anlamına gelen elmas, değerli bir mücevherden çok bir kültürün simgesi olmuştur. Elmas hakkındaki çeşitli rivayetlerden bahsettik. Değerli taşın üzerinde bulunan bu gizem, onun sahip olduğu değeri bir kaç kat daha arttırıyor. Yeryüzünün insanlara sunduğu değerli taşlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum