Yatırım yapmaya başla!

Esnafın Borcu Yeniden Yapılandırılıyor!

Bayram öncesinde esnafın yüzünü güldüren haber geldi. Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci tarafından açıklanan bilgiye göre, esnafın borcu yeniden yapılandırılacak.
Esnafın Borcu Yeniden Yapılandırılıyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 200 bin 919 esnaf ve sanatkarı ilgilendiren müjdeli haberi verdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğinde (TESKOMB) düzenlenen basın toplantısında verilen bilgiye göre, esnafın toplamda 786 milyon lira olan borcu yeniden yapılandırılacak.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Tüfenkci, 29 Eylül 2017 tarihine kadar başvuru yapılması halinde, borçların yeniden yapılandırılacağını söyledi.

Uygulamaya göre 31 Temmuz 2017 tarihi öncesinde, kredi borcu kooperatif takibine alınan esnaflar 29 Eylül 2017 tarihine kadar başvurularını yapmak zorunda. Tüfenkci, esnafların bu borçlarının yeniden yapılandırarak, yılın geri kalanına yüksek bir moral ve enerjiyle devam etmelerini amaçladıklarını belirtti.

Uygulamadan 76 bin 554 esnaf ile bunların kefili 124 bin 365 kişi olmak üzere, toplamda 200 bin 919 esnaf ve sanatkar faydalanacak.

Yeniden yapılandırma kapsamında, 786 milyon liraya ulaşan borçların gecikme cezası olan 204 milyon liranın da üstü çizilecek. Böylelikle yürütülen icra işlemleri sonlandırılarak, esnafın yeniden finansman sağlamasının önü açılacak.

TESKOMB Genel Başkanı A. Kadir Akgül, 15 yıldır Türk esnaf ve sanatkarını ayakta tutmaya çalıştıklarını ifade etti.

Bugün Türkiye’nin en güçlü ve başarılı kuruluşlarından biri olduklarını söyleyen Akgül, çalışmalarını “Güçlü Türkiye Güçlü Esnaf Sanatkar” hedefiyle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Peki, 200 bin esnaf ve sanatkarı yakından ilgilendiren, borçların yeniden yapılandırılması nasıl olacak?

Esnafa bu noktada da kolaylık sağlanıyor ve farklı ödeme seçenekleri sunuluyor. Eğer borç (asıl alacak) 12 aylık taksitler halinde ödenmek istenirse, %8 faiz oranı üzerinden 12 aylık basit faiz hesaplanacak. Asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı 12’ye bölünerek ilk taksit peşin tahsil edilecek. Eğer 24 aya kadar taksitlendirme istenirse %12 faiz uygulanacak.

15 Temmuz Şehit ve Gazileri ile birinci ve ikinci derece yakınlarının asıl alacak tutarını oluşturan borçlarına ise hiçbir faiz hesabı yapılmadan 48 aya kadar taksitlendirme yapılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum