Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çağrısıyla Esnaf 50 Milyon Dolarlık iPhone Siparişini İptal Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın boykot çağrısı üzerine Doğubank’ta 50 milyon dolarlık iPhone siparişi askıya alındı. Detaylar şöyle;
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çağrısıyla Esnaf 50 Milyon Dolarlık iPhone Siparişini İptal Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gün önce AK Parti Sempozyumu‘nda konuşmuş, ABD’nin ekonomiyi silah olarak kullandıklarını dile getirmişti. İş dünyasına da seslenen Erdoğan, dışarıdan alınan ürünlerin daha iyisini ve kalitelisini üretip Türkiye’nin dışarı satması gerektiğini ifade ederek; “ABD ürünlerine biz boykot uygulayacağız.” demişti.

Sonrasında da ABD ürünlerine ek mali yükümlülük oranı % 100 artırılmış, karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. İşte bu noktada; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısının Eminönü’nde etkisini hemen göstermesi dikkat çekti ve yalnızca Doğubank’ta 50 milyon dolarlık iPhone siparişinin askıya alındığı duyuruldu.

Kurdaki dalgalanma nedeniyle ithalat maliyeti katlanan esnaf, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın boykot çağrısına hemen yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çağrısına Yanıt Veren Esnaf 50 Milyon Dolarlık iPhone Siparişini İptal Etti!Buna göre; Kapalıçarşı, Tahtakale, Mahmutpaşa, Doğubank ve Eminönü’ndeki büyük ithalatçı firmalar birbiri ardına hem kısa hem de uzun vadeli siparişlerini iptal etmeye başladı. ABD menşeli birçok ürün, özellikle de iPhone’un ithalatı adeta bıçak gibi kesildi.

Yaşanan bu durum, Erdoğan’ın AK Parti Sempozyumu’nda “Onların iPhone’u varsa, diğer tarafta Samsung var” sözlerinin ne kadar etkili olduğunu açıkça gösterdi.

Doğubank Esnaf 50 Milyon Dolarlık iPhone Siparişini İptal EttiNeticede Erdoğan ABD’ye verilecek en güzel cevabın işimize dört elle sarılmak olduğunu belirtmiş, elektronik ürünlerine boykot uygulayacağımızı, iPhone yerine Samsung, Venüs ve Vestel gibi alternatifleri kullanacağımızı söylemişti.

Keza esnaftan alınan bilgilere göre Doğubank’ta faaliyet gösteren 3 büyük ithalatçı 50 milyon dolarlık iPhone siparişini iptal etti.

Doğubank Esnaf 50 Milyon Dolarlık iPhone Siparişini Askıya Aldı Sonuçta; iPhone 10 yıldır hayatımızdaydı ve bu süre zarfında diğer markaların telefonlarına nazaran yüksek olan fiyatına rağmen milyonlarca kişi tarafından satın alınmıştı. Öyle ki Türkiye‘nin 10 yıllık cep telefonu ithalat faturası içinde Apple’ın iPhone modelleri için ödenen toplam tutarın 7 milyar doları bulduğu tahmin ediliyordu.

Ayrıca esnafın ABD menşeli ürünleri raflarından indirerek yerlerine yerli ürünleri koydukları söylendi. Öte yandan; bazılarının döviz kurlarındaki yükselişi fırsata çevirmek için ürünlerini depolarda beklettikleri kaydedildi.

Esnaf, başta elektronik olmak üzere pek çok sektörün döviz artışından faydalanmak için ürünleri tezgah altına indirdiğini iddia etti. Elektronik sektörünün merkezi konumundaki Perpa’daki durgunluğun sebebinin de bu olduğu dile getirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum