Yatırım yapmaya başla!

AB Gözlemcisi, Brexit Sonrası Hisse Ticareti Kurallarını Değiştirdi

Avrupa'nın menkul kıymet gözlemcisi, İngiltere'nin AB'yi terk etmesinin ardından hisse ticaretinin nasıl olacağı konusunda açıklamalar yaptı.
AB Gözlemcisi, Brexit Sonrası Hisse Ticareti Kurallarını Değiştirdi

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA), İngiltere’nin bloğa tam erişiminin sona erdiği 31 Aralık’tan sonra bankaların ve diğer hisse senedi piyasası kullanıcılarının AB’de listelenen hisseleri alıp satmalarını zorunlu kılan gözden geçirilmiş hisse ticareti yükümlülüğünü belirledi.

ESMA; Avrupa Birliği’ndeki bankalar, Brexit geçiş döneminin sona ermesinin ardından Londra’daki platformlarda sterlin ile işlem gören AB’de listelenen hisseleri alıp satmaya devam edebilecek.
Londra'da Listelenen Avrupa Şirketleri
Kaynak: LSEG

Yapılan açıklamada, blok içindeki borsalarda listelenen hisse senetlerinin Londra platformlarında sterlin üzerinden işlem görmeye devam edeceği ve bunun da Euro cinsinden işlemlerin blok içinde gerçekleştirilmesi gerektiği anlamına geldiği söylendi.

Londra merkezli pan-Avrupa platformları Cboe, London Stock Exchange’s Turquoise ve Aquis Exchange borsalarında listelenen ticaret hisseleri, ancak bloğa dayalı müşterileri için bunun 31 Aralık’ta sona ermesi gerekip gerekmediği belirsizliğini koruyor.

ESMA, “Bu gözden geçirilmiş kılavuz, hisseleri esas olarak Birleşik Krallık ticaret merkezlerinden pound cinsinden işlem gören az sayıdaki AB ihraççısının özel durumunu ele almayı amaçlamaktadır,” ifadelerini kullandı.

Gözlemci, Ocak ayından itibaren hisselerin alınıp satılması gerektiği konusunda İngiltere ile çatışmayı önlemek için mümkün olan en fazla çabayı gösterdiğini açıkladı.
Brexit'in FTSE 100 Endeksine Etkisi
Kaynak: Bloomberg

Aynı zamanda İngiltere, blok dışından yatırımcılar tarafından AB’de listelenen hisselerin alım satımına ilişkin henüz kurallarını belirlemedi. AB ve İngiltere yaklaşımları arasındaki bir çatışma, bankaların fiyatlara zarar vereceğini söylediği bir adım olarak ticareti bölebilir.

Cboe, Turquoise ve Aquis, müşterilerin bir çatışmadan etkilenmesini önlemek için AB’de listelenen hisselerde Euro cinsinden ticaret sunmak için birlikte merkezlerini çoktan açtılar. Anlaşmalı olsun ya da olmasın İngiliz şirketleri, Brexit sonrası hayata 1 Ocak’ta başlayacak. Ancak dünyanın en büyük ticaret bloğuna satış yapmak istiyorlarsa sınırda kaosu tehdit eden bir bürokrasi ile yüzleşecekler.

Ticaretin serbestçe aktığı AB tek pazarının dışında İngiltere’nin ihracatçıları, Avrupa’ya giriş için gümrük ve güvenlik beyannameleri dahil olmak üzere bir yığın evrak işini tamamlayacaklar. Birden fazla bilgi teknolojileri sisteminde gezecekler. Ancak henüz bunun üzerine geliştirilmiş bir sistem bulunmuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum