Yatırım yapmaya başla!

Sosyal Medya Hesabından Eski Sevgilisinin Fotoğrafını Silmeyenler “Suçlu” Sayılıyor!

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bu habere dikkat edin. Aksi takdirde hiç beklemediğiniz bir anda, hiç beklemediğiniz bir nedenden ötürü hüküm giyebilirsiniz!
Sosyal Medya Hesabından Eski Sevgilisinin Fotoğrafını Silmeyenler “Suçlu” Sayılıyor!

Son yıllarda bağımlısı haline geldiğimiz sosyal medya mecralarının farklı yönlerden avantajları olsa da başımızı derde soktukları durumlar da oluyor. Ve bu durum en çok birliktelik yaşayan kişilerde görülüyor. Sosyal medya hesaplarındaki mesajlardan tutun da yorumlara hatta beğenilere varana kadar birçok husus, kıskançlık krizlerine yol açabiliyor.

Öte yandan, bu sanal mecralar yüzünden iş yaşamımız da sekteye uğrayabiliyor. Örneğin; Donald Trump’a el hareketi yaptığı için işinden kovulan kadın, bu fotoğrafı sosyal medya hesabında paylaştığı için kapı dışarı edilmişti. Öte yandan; ülkemizden de benzeri bir haberle karşılaşmış, Facebook’tan ek iş yapmak isteyen adamın tazminatsız bir şekilde kovulduğunu duymuştuk. Anlayacağınız; neredeyse hiç gözümüzü ayırmadığımız sosyal medya mecraları bazen başa bela olabiliyor. Bakınız; yeni bir kanıtı;

Eski sevgilisinin fotoğrafını sosyal medya hesabından kaldırmayan birine açılan davanın 5 yıldır sürdüğünü söyleyerek başlayalım.

Eski Sevgilinin Fotoğrafını Kaldırmamak SuçEvet, ilk olarak 2012 yılında açılan dava, aylardır değil yıllardır devam ediyor. Ve alınan son karara bakılırsa, dava yine sonuçlanmayıp yeniden görülecek. Peki, nedir bu sürüncemeli davanın nedeni?

Olay, 2012 yılında genç bir kızın Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat etmesiyle başlamış.

Dava 2012 Yılından Bu Yana SürüyorÇünkü genç kız, erkek arkadaşıyla ayrılmalarına rağmen ikilinin birlikte çekildikleri fotoğrafları sosyal medya hesabından kaldırmamasından şikayetçiymiş. Ayrıca eski erkek arkadaşına fotoğrafları kaldırma konusunda birçok kez uyarı da yapmış.

Savcılık soruşturmasından sonra genç adam hakkında “özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek” suçundan dava açılmış.

Genç Kız Eski Erkek Arkadaşının Fotoğraflarını Facebook'tan Kaldırmamasından ŞikayetçiAncak mahkeme, tarafların birlikte olduğu süre boyunca sanığın Facebook hesabından paylaşılan ve şikayetçi tarafından buna açıkça rıza gösterilen fotoğrafların, ilişkinin bitimiyle sayfadan kaldırılmamasının özel hayata dair görüntülerin ifşası anlamına gelmediğine karar vermiş.

Söz konusu resimlerin başlangıçtan itibaren belirli aşamaya kadar hukuka uygun bir şekilde ifşa edildiğine dikkat çekilmiş.

Mahkeme Sanığın Beraatine Karar Verse de Yargıtay Kararı BozmuşVe genç kızın rızasını çektiği anda eylemin suça dönüşmeyeceği belirtilmiş. Ancak genç kız davayı temyize götürdüğünde Yargıtay 12. Ceza Dairesi, mahkemenin verdiği kararı bozmuş. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne geri giden davada, yine aynı karar alınarak sanığın beraatine hükmedilmiş.

Yeniden temyiz edilen davada Yargıtay 12. Ceza Dairesi kararı yine bozarak son sözü söylemiş. “Sanığın, mağdura ait kişisel veri niteliğindeki fotoğrafları, mağdurun rızasına aykırı şekilde yayımlamaya devam etmesi biçiminde sübut bulan eyleminden dolayı Türk Ceza Kanunu’nun 136/1. maddesindeki, ‘verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’ suçundan mahkumiyet kararı verilmesi gerektiği gözetilmeksizin, yasal ve yeterli olmayan yazılı gerekçelerle sanık hakkında beraat kararı verilmesi yasaya aykırıdır.” Neticede; ikinci kez bozulan bu karar sonrasında dava yeniden görülecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum