Eski Renault-Nissan CEO’su Carlos Ghosn’un Şaşırtıcı Tahliye Sonrası Şartları

Eski Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının patronluğunu yapan ve tutuklu olan Carlos Ghosn'un tahliyesine karar verilse de süreç sonrası şartları ağır!

Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının CEO’lunu yapan Carlos Chosn, 5 ay önce usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle tutuklanmıştı. Tutukluluk hali devam ederken kefaletle serbest kalması gündeme gelmişti.

Zimmetine 5 milyon dolar geçirmek, mali zararları farklı göstermek gibi suçlardan mahkemeye çıkarılan Ghosn, 500 milyon Yen (4.5 milyon dolar) kefaletle serbest bırakıldı.

Yalnız mahkeme kararından çıkan serbestlik sonrası şartları, eski CEO için ağır olabilir.

Mahkeme, Ghosn’un karısıyla görüşmesine sınırlama getiriyor. Önceden izin almaksızın karısı Carole ile buluşma ve konuşması yasaklandı. Renault-Nissan-Mitsubishi üçlüsünün birleştirme ve başarılarını sağlayan yönetici gözetim altındayken, eşi de sorgulamadan geçirilmişti.

Ve Carole Ghosn, Fransız mahkemelerine gitmişti. Savcılar serbestlik kararına karşı çıktı ve temyizleri reddedilirse, eski CEO hapishaneden çıkartılacak. Çıktıktan sonra yakın takipte olacak ve ülkeyi terk etmesine izin verilmeyecek.

Tutuklama süreci, Japon şirketin bazı kaynakları araştırması ile başlamıştı. Bu sebebten dolayı Renault, Carlos Ghosn’un yöneticiliğini iptal etmezken, Nissan kurul toplantısı kararı ile yöneticinin şirketle olan ilişkisini kesmişti. Bazı rahatsızlıklarına bağlı olarak tahliye kararı da istenmişti.

Eski CEO, birçok kere suçsuz olduğunu ve komploya kurban gittiğinden söz etmişti. Nissan’da %43 hisseye sahip Renault’tan ziyade Ghosn, Nissan yönetim kurulundan bir darbe aldığını söylemişti. Meslektaşlarını “backstabbing” ile suçlamıştı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı