Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Eski MI6 Başkanı Huawei Hakkındaki Güvenlik Endişelerini Önemsemedi

İngiltere’nin dış istihbarat servisinin eski başkanı, Huawei hakkındaki güvenlik endişelerini ciddiye almadığını açıkladı. Detaylar aşağıda;
Eski MI6 Başkanı Huawei Hakkındaki Güvenlik Endişelerini Önemsemedi

2009-2014 yılları arasında İngiliz dış istihbarat servisi MI6’nın başkanlığını yapmış olan John Sawers, Çin’in Huawei ağ donanımını İngiltere’de casusluk için kullanmaya çalışmadığını söyledi.

Çinli teknoloji devi ile ilgili ulusal güvenlik endişelerini önemsemeyen John Sawers, Londra’daki bir izleyiciye, Pekin’in telekomünikasyon altyapılarındaki Huawei ekipmanını casusluk için kötüye kullanmaya ya da kötüye kullanabilir hale gelmeye çalışmadığını anlattı.

MI6’nın şu andaki şefi Alex Younger ise geçen yıl, Huawei gibi şirketler hakkındaki endişelerini dile getirmiş, bu teknolojilerin Çin sahipliğini birincil risk olarak göstermişti.

Eski MI6 Başkanı Huawei Açıklaması Eski başkan olan Sawers, Huawei’in ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında “kaldıraç noktası” haline geldiğini ve Başkan Donald Trump yönetiminin firma üzerindeki sert duruşundan taviz vermesinin muhtemel olduğunu öne sürdü. Bununla birlikte, Batı’nın yalnızca Huawei ve ZTE’nin ağ kitine güvenmesi durumunda kötüye kullanılmaya karşı çok savunmasız kalacaklarını vurguladı.

“Eğer Çinli sağlayıcılar İngiltere’deki sisteme hakim tedarikçiler olursa, daha büyük endişeler ortaya çıkar” diyerek böyle bir durumda İngiliz savunma mekanizmalarının o kadar sağlam olmayacağını kaydetti.

Eski MI6 Başkanı Huawei Güvenlik Endişeleri İngiltere’de hükümet Huawei’in 5G ağlarına dahil edilip edilmeyeceğini henüz açıklamazken İngiltere Dijital Bakanı Nicky Morgan, ülkenin konuyla ilgili “sonbaharda” karar alacağını söylemişti. Sawers bu noktada Huawei gibi tedarikçilerin İngiltere’nin 5G altyapısının bazı bölümlerinde rol oynamasına izin verilse bile güvenlik risklerini azaltmak ve yönetmek için yollar olabileceğini anlattı.

Sonuçta ABD, ulusal güvenlik endişeleri ile Huawei’e kısıtlamalar getirirken ve müttefiklerini yanında durmaya çağırırken İngiltere’nin nasıl bir tutum sergileyeceği merakla bekleniyor. Kaldı ki Washington, bu hafta getirdiği yeni önlemlerle Çin’e karşı duruşunun değişmeyeceğine işaret ediyor. Nitekim Perşembe ve Cuma günleri Washington’da yapılacak müzakerelerin hemen öncesinde ABD, 28 Çinli teknoloji şirketini daha kara listeye ekledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum