Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eski Fed Yetkisi Charles Plosser: Powell’ın İletişimi Değişken!

ABD Merkez Bankası'nın eski bir üyesi olan Charles Plosser, Başkan Jerome Powell'ın iletişimlerinin değişken olduğunu ifade etti.
Eski Fed Yetkisi Charles Plosser: Powell’ın İletişimi Değişken!
Son Güncelleme: 
Yorum

Fed’in eski bir üyesi olan Charles Plosser bugün yaptığı açıklamada, Federal Rezerv’in son birkaç toplantıda verdiği mesajlarda oldukça kararsız davrandığını söyledi. Bunun piyasalar ve yatırımcılar için belirsizlik yarattığına dikkat çekti.

Geçen ay Fed Başkanı Jerome Powell, bu yılın üçüncü oran indirimini açıkladı. Bununla birlikte para politikasının daha da kolaylaşması için bir duraklama olabileceğinin de sinyallerini verdi. Piyasa oyuncuları Fed’in gelecekteki eylem süreci hakkında daha fazla rehberlik ortaya koymasını bekliyorlardı.

Philadelphia Federal Rezerv Bankası eski başkanı olan Charles Plosser, CNBC’den Joumanna Bercetche’ye verdiği demeçte, Fed’in son üç veya dört toplantıda iletişimi bir miktar düzensizleştirdiğini ifade etti.

UBS Avrupa Konferansı’nda konuşan Plosser, “Gelecekte hangi şartlar ve koşullar altında hareket edebileceklerini bilmek biraz zor. Bence Fed için sorunlu, piyasalar ve kamu için de sorunlu olduğunu düşünüyorum. Ne tür şartlar altında geri döneceklerini ve geri çevireceklerini, oranları yükselteceklerini bilmiyorlar,” ifadelerini kullandı.

Eylül ayında Powell, 2019’da ve 2020’de daha fazla oran indirimi yapılmayacağını açıkladı. Ancak Fed devam etti ve Ekim ayında faiz oranlarını düşürdü. Fed’in diğer merkez bankalarıyla birlikte birkaç kez belirttiği ekonomik belirsizliklerden biri, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı.

Plosser, “Bu yönetim veya Çin ya da başkası tarafından verilen bazı karara dayalı bir para politikası kararı verme görüşünün, benzeri görülmemiş olduğunu ve eylemlerinizi iletmenin akıllıca bir yol olmadığını düşünüyorum,” dedi.

Kararsızlık Diğer Merkez Bankalarında da Hakim

Kararsızlık Diğer Merkez Bankalarında da HakimDiğer merkez bankaları da iletişimleriyle mücadele ediyor gibi görünüyor. Avrupa Merkez Bankası eski üyesi Peter Praet, merkez bankacılığı toplumunda bir tür rahatsızlık yaşandığını söyledi.

Praet, “Rahatsızlık, şahinler ve güvercinler arasındaki geleneksel uçurumdan değildir. Temel olarak, para politikası genel olarak hayvan ruhlarını ve genel olarak işletme güvenini teşvik etmek için bir şeyler yapabilir. Cevap şüphelidir ve bu, merkez bankacılığı toplumundan aldığınız kaotik bir iletişimi biraz açıklar,” dedi.

Avrupa Merkez Bankası, Eylül ayında gelişmiş bir teşvik paketi açıkladı. Frankfurt merkezli banka, vadesi gelmeden ikinci bir nicel rahatlama turunun yanı sıra mevduat faizinde 10 baz puanlık, ticari bankalara yeni borç verme koşulları getirmiştir.

Eylül ayında yapılan bu açıklamanın biraz kaotik olduğunu söyleyen Praet, “Önlemler desteklendi ancak sonrasındaki iletişimde çok fazla uyumsuzluk vardı. Uyumsuzluk o kadar geleneksel değildi, para politikasının sahip olduğu bu tür şokları gerçekten telafi edemeyeceği bir gevşetme hissi ile ilgilidir,” dedi.

Tahvil alım programını yeniden başlatma kararı merkez bankası içinde bir miktar bölünmeye yol açtı. Toplantıdan birkaç dakika sonra AMB üyelerinin karara katılmadığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu