Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Silikon Vadisi’nden Kaçan Eski Facebook Yöneticisi İnsanları Yaklaşan Sona Karşı Uyarıyor!

Yıllarca Silikon Vadisi’nde çalışan Antonio Garcia Martinez; korkutucu açıklamalar yaptı. Bir anda tüm hayatını değiştirerek medeniyetten olabildiğince uzaklaşan eski Facebook yöneticisi, insanları hangi tehdide karşı uyardı?

“Çok kısa bir süre içinde dünyanın neye benzeyeceğini gördüm ve bu bana yetti.” diyen eski Facebook çalışanı, yaptığı açıklamalarla pek çok kişiyi korkuttu. Çünkü o da Stephen Hawking gibi insanoğlunu yapay zekanın oluşturabileceği tehditlere karşı uyardı. Böylelikle son dönemin en çok dikkat çeken ve en çok tartışma yaratan konuları arasında olan yapay zeka meselesine, bir yenisi daha eklendi.

Yapay zeka konusunda Elon Musk ve Mark Zuckerberg arasındaki söz düellosunun ardından, şimdi de eski Silikon Vadisi çalışanı Martinez dikkat çekti. İşi gücü bırakıp, tam anlamıyla inzivaya çekilen Martinez, BBC’ye verdiği röportajda; hem düşüncelerini dile getirdi hem de dikkate almak isteyen insanlara uyarıda bulundu. İşte, okuduktan sonra ister istemez tedirgin olacağınız o açıklamalar:

Antonio Garcia Martinez, Silikon Vadisi’ni terk ettikten sonra Seattle kenti açıklarındaki Ocras Adası’ndan büyük bir arazi satın almış.

Antonio Garcia Martinez, Silikon Vadisi’ni terk ettikten sonra bir adaya yerleşmiş.

Çünkü o kısa süre sonra dünyanın sonunun geleceğini düşünüyor. Ayrıca kendisi gibi düşünen pek çok eski Silikon Vadisi çalışanı olduğunu, onların da medeniyetten uzakta yeni bir yaşama başladıklarını dile getiriyor.

“Dünyanın gelecek 5-10 yıl içinde neye benzeyeceğini gördüm. Şu an size inanılmaz gibi gelen şeyler çok yakında gerçek olacak.”

Martinez: “Dünyanın gelecek 5-10 yıl içinde neye benzeyeceğini gördüm."diyor.

“Gelecek 30 yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz olacak. İşler çirkinleşebilir. Medeniyet tamamen çökebilir. O yüzden ben de buradayım.” diyen Martinez, yeni yaşam alanını gelecekteki tehditlere karşı önlem alacak şekilde düzenlemeyi de ihmal etmiyor. Adadaki arsası üzerinde barınaklar inşa eden Martinez; yiyecek, içecek, hatta silah stoğu yapıyor.

Olayı abartıp abartmadığı sorusuna ise siyaset ve teknoloji arasındaki büyük bir yarış olduğunu, robotlar yüzünden çok sayıda kişinin işsiz kalacağını ve sonunda bir kaos çıkacağını
belirtiyor.

Gelecek 30 yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz kalacağını, kaos çıkacağını söylüyor.

Martinez’in düşünceleri ütopik görülse de halihazırda dünyanın ilk robot avukatının 50 eyalette hizmet verdiği çağımızda her şey mümkün görünüyor demek hiç de yersiz değil diye düşünüyorum.

Kaldı ki teknolojinin, dünyanın sonunu getireceği görüşünü destekleyen daha pek çok gelişme var. Tıpkı önümüzdeki 10 yıl içerisinde seks robotlarının devrim yapacağı teorisi gibi!

Tıpkı önümüzdeki 10 yıl içerisinde seks robotlarının devrim yapacağı teorisi gibi!

Sonuçta; Martinez bekleyip görmek yerine kararını medeniyetin çöküşü riskine karşı önlem almayı tercih etmekten yana kullanmış. Ve olur da dedikleri çıkarsa, kendimizi dünyanın sonu konulu kıyamet filmlerini aratmayacak yerlerde bulmamız işten bile değil!

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle