Paylaşım

Eski Facebook Yöneticisi: “Kullanmıyorum Çünkü Programlanmak İstemiyorum”


 

Facebook’un eski yöneticilerinden Chamath Palihapitiya, sosyal medya platformları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte eski Silikon Vadisi çalışanının o yorumları;

Sosyal medya hakkında nasıl düşünüyorsunuz bilemem ama siz de herkes gibi platformların hayatlarımızı ne kadar değiştirdiğinin farkındasınızdır. Sonuçta; çok geri gitmemize de gerek yok. Bir 10 – 15 yıl önceye dönmek, aradaki farkı anlamak için gayet yeterli!

Düşünsenize; yıllar önce sosyal medya bağımlılığı diye bir kavramdan bihaberken şimdi pek çoğumuz fark etmesek de bu problemle boğuşuyoruz. Her dakikamızı sosyal medyada paylaşıyor, insanlarla bu mecralardan iletişim kuruyor, gözümüzü onlarla açıyor ve gece uyumadan önce en son yine bu sanal dünyayı görüyoruz. Peki, hal böyleyken gidişattan hiç korkmuyor muyuz?

Facebook’un eski yöneticilerinden Chamath Palihapitiya’nın yaptığı açıklamalar, sosyal medyanın üzerimizde yarattığı etkilerle ilgili çarpıcı sonuçlar üzerineydi.

Facebook’un Eski Yöneticilerinden Chamath PalihapitiyaDaha önce Facebook’ta çalışmış olmaktan büyük pişmanlık duyduğunu söyleyen Chamath Palihapitiya, “öyle düşünüyorum ki sosyal dokuyu parçalayan araçlar yarattık” şeklindeki sözleriyle gündeme oturdu.

Sadece Facebook hakkında değil bütün sosyal medya platformlarından bahsettiğini söyleyen Chamath Palihapitiya, bunların toplumu paramparça ettiğini belirtti.

 Chamath Palihapitiya Facebook KullanmıyorAilesini, özellikle de çocuklarını sosyal medyadan uzak tutan uzman, kullanıcılara da bunu yapmalarını önerdi.

“Farkında değilsiniz ama sosyal medya araçları tarafından programlanıyorsunuz” diyen eski Facebook yöneticisi, çevrimiçi dünyanın küresel bir sorun olduğunu belirtti.

Şu anda sağlık ve eğitim alanlarına destek fonları oluşturan Social Capital’i çalıştıran Palihapitiya, sosyal medyanın mükemmel bir manipüle aracı olduğunu
vurguladı.

Facebook Toplumun İşleyişini BozuyorHatırlarsanız; daha önce de benzer bir haber duymuş, eski Silikon Vadisi çalışanı Antonia Garcia-Martinez’in dünyanın sonu uyarısı ile karşılaşmıştık. Silikon Vadisi’nden ayrıldıktan sonra kendisine Seattle açıklarındaki Ocras Adası’ndan büyük bir arazi alan Martinez, “Gelecek 30 yıl içerisinde dünya nüfusunun yarısı işsiz olacak. İşler çirkinleşebilir. Medeniyet tamamen çökebilir. O yüzden ben de buradayım.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Öte yandan; Facebook’un ilk yatırımcılarından olan Sean Parker da geçtiğimiz ay sosyal medya aracını kullanmayı bıraktığını söylemişti.

Sean Parker Facebook Hakkında Benzer Açıklamalar YapmıştıÇünkü Facebook ve diğerlerinin insan psikolojisindeki savunmasızlığı istismar etmeyi çok iyi başardığını dile getirmiş, böyle bir canavar yaratmış olmaktan üzüntü duyduğunu dile getirmişti.

“Çocuklarımızın beynine ne yaptığımızı Tanrı bilir” sözleriyle epey konuşulan Parker, Facebook’un beyin üzerinde tıpkı uyuşturucu gibi çalıştığını söylemişti. Evet, ne diyorsunuz, sosyal medya hakkındaki bu yorumlar sizce mantıklı mı yoksa abartı mı?

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın