Yatırım yapmaya başla!

Eski Büyükelçiden ABD ile Türkiye’ye Diyalog Çağrısı

George Bush döneminde Ankara Büyükelçisi olarak atanan Ross Wilson, ABD ve Türkiye ilişkilerini değerlendirerek, iki ülke için tek çözüm yolunun karşılıklı diyalog olduğunu söyledi.
Eski Büyükelçiden ABD ile Türkiye’ye Diyalog Çağrısı

Türkiye ile ABD arasında rahip Brunson olayı ile başlayan gerginlik bir ekonomik savaş haline geldi. Şu dakikalarda, İzmir’de ev hapsinde tutulan rahibin avukatının yaptığı itirazın mahkeme tarafından reddedildiği bilgisi alındı.

ABD’nin Türkiye’den ithal edilecek ürünlere ek vergi getirmesi kararına bu sabah Türkiye’den de misilleme geldi. Bazı ABD ürünlerine uygulanan vergilerin %100 artırıldığı açıklandı. ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ise son dönemde yaşanan gelişmeleri değerlendirerek, çözümün mümkün olduğunu söyledi.

2005 yılında Ankara Büyükelçisi olarak görev yapan Ross Wilson, ABD’nin Türkiye’yi kaybetmemesi gerektiğini belirtti.

Washington’da Türkiye konusunda en önemli uzmanlardan biri olan görülen Wilson, AK Parti’nin iktidara geldiği ilk yıllarda görev yapmış ve ABD – Türkiye arasındaki ilişkilere hakim bir isim. Wilson, şu an ABD’nin tek sorununun rahip Brunson ve bazı ABD vatandaşlarının Türkiye’de tutuklu olduğu, bu sorun çözülmedikçe de gerginliğin tırmandığını söyledi. Bu nedenle iki ülke arasında diyalog eksikliğinin giderilerek, meselelerin daha iyi ele alınmasını önerdi.

Ross Wilson, Trump’ın, Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlardan istediği sonucu alıp almayacağından emin değil.

Trump’ın bu meseleyi sonuca erdirmeye kararlı olduğunu ve elindeki baskı gücünü kullanmak istediğini belirten Wilson, fakat bu sorunu çözüp çözmeyeceğinden emin olmadığını, ek olarak iki ülke arasındaki ilişkileri daha da bozacağını söyledi. ABD’nin iki Türk bakana uyguladığı ambargonun sembolik olduğunu, aslında kimsenin bu isimlerin ciddi malvarlıkları olduğuna inanmadığını belirtti.

Türkiye ile hem ekonomik hem de ortak dış politika çıkarları olduğu için ilişkilerin iyi tutulması gerektiğini söyledi.

Türkiye ile ortak dış politika çıkarlarımız olduğunu belirten eski büyükelçi, gündemde olan meseleleri çözmenin biraz zor olduğunu fakat ilişkilerin rayında tutulması gerektiğini ifade etti.

Krizin çözülmemesi durumunda ortaya nasıl sonuçların çıkacağı sorusuna ise çok fazla spekülasyon yapmak istemediğini söyleyen Wilson; “ABD’nin Suriye’de istediği rolü oynama kapasitesi azalır. Aynı şey İran için de geçerli. Kafkaslar’da ortak çıkarları takip etmemiz zorlaşır. Rusya’ya karşı pozisyonumuz zayıflar demek istemiyorum ama daha karmaşık bir hal alır. Türkiye’nin bölgedeki gücü de ABD’ye yürüttüğü etkili ilişki sayesinde arttı. Umuyoruz ki Türk liderler ekonomik sorunlarını da çözme konusunda ABD’yle etkili bir ilişki yürütürler.” şeklinde cevap verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum