Yatırım yapmaya başla!

ESET Yaptığı Araştırma ile Mobil İşletim Sistemlerindeki Güvenlik Açıklarını Analiz Etti

Siber güvenlik şirketi ESET, yılın ilk 6 ayını baz aldığı araştırmasında iOS ve Android kullanıcılarını tehdit eden güvenlik açıklarını masaya yatırdı.
ESET Yaptığı Araştırma ile Mobil İşletim Sistemlerindeki Güvenlik Açıklarını Analiz Etti

Akıllı telefon pazarı her geçen gün daha fazla büyümeye devam ediyor. Dünyaca ünlü teknoloji şirketleri Apple, Samsung, Huawei LG gibi pek çok üretici sürekli yeni modeller ile kullanıcıların karşısına çıkmaya devam ediyor. Bununla beraber mobi işletim sistemlerinin kullanım oranı da aynı paralellikte artış gösteriyor.

iOS ve Android işletim sistemlerinin sürekli yeni sürümleri tanıtılıyor ve milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor. Bu yayılım beraberinde olumsuz durumları da getiriyor. Kullanıcıların bu mecralarda artış göstermesi ile beraber siber saldırganlar tespit ettikleri güvenlik açıkları ile kişisel verileri hedef alıyorlar.

Yapılan son araştırmalar ise mobil platformlardaki güvenlik açıklarının sayısının her geçen gün arttığını gösteriyor. Slovakya merkezli siber güvenlik şirketi ESET, iOS ve Android platformlarında son dönemdeki güvenlik seviyesini analiz etti. Ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

Android’de Kritik Açık Sayısı Arttı

Android’de Kritik Açık Sayısı Arttı

Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan Android işletim sistemi içerisinde pek çok kez güvenlik açıklarına ve zararlı yazılımlara rastlamışızdır. ESET’in yaptığı araştırma 2019 yılının ilk 6 aylık zaman dilimini kapsıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca 611 güvenlik açığı saptayan ESET, bu yılın ilk 6 ayı içerisinde 86 tane güvenlik açığı tespit etti. Bu anlamda açıkların oranında gözle görülür bir azalma söz konusu.

Ancak bu yıl ortaya çıkan hataların yüzde 68’inin kritik seviyede olduğu belirtildi. Yüzde 29 oranında ise kötü amaçlı yazılımların kullanılmasına uygun bir ortama rastlandı. Zararlı yazılım adedinde geçen sene 300 adet araç tespit edilirken bu yıl sayı 240’a düşmüş görünüyor. Tüm dijital platformlar baz alındığında Win32, MSIL ve VBA’dan sonra dördüncü sırada Android işletim sistemi en çok zararlı yazılım çeşiti içeren mecra olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırma zararlı yazılımların ülkelere göre sınıflandırmasına da yer veriyor. Buna göre en çok zararlı yazılım yüzde 16 ile Rusya, yüzde 15 İran ve yüzde 8 ile Ukrayna’da ortaya çıkıyor. Kötü amaçlı yazılım türlerinde kripto para madenciliğini hedefleyen uygulamalara sıklıkla rastlamak mümkün. Kripto para temelli tehdit sayısında yüzde geçtiğimiz yıl 72’i artış gözlenirken. bu yıl yüzde 78 azalma yaşandı. Buna rağmen saldırganların başlıca hedeflerinin arasında kripto para madenciliği geliyor.

Güvenlik Açıkları iOS’ta da Arttı

Güvenlik Açıkları iOS’ta da Arttı

Android’e göre daha güvenli olmasıyla bilinen iOS işletim sisteminde de geçmiş yıllara göre güvenlik açıklarının arttığı gözleniyor. ESET’in araştırmasına göre bir önceki yıla göre yılın ilk 6 ayında açıklarda yüzde 25 artış yaşandığı görülüyor. Toplamda 155 güvenlik açığı tespit ettiğini açıklayan güvenlik şirketi, kritik hata sayısında ise Android’den daha iyi konumda olduğunu ve bu oranın yüzde 20 seviyesinde olduğunu belirtiyor.

Ancak iOS’da geçtiğimiz yıla göre kötü amaçlı yazılım sayısında yüzde 43 artış yaşanması dikkat çekiyor. iOS açısından kötü amaçlı yazılımların en çok görüldüğü ülkeler yüzde 75 Çin, yüzde 7 Hindistan ve yüzde 4 ile Tayvan oldu. Uzmanlar iOS ve Android platformlarından hariç olarak bu mecralar ile ilişkili üçüncü taraf platformlardan bulaşan güvenlik açıklarına da dikkat çekiyor.

Kullanıcıların WhatsApp, Facebook gibi üçüncü taraf uygulamalara özel rastladığı güvenlik açıkları da ayrıca risk unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar mobil işletim sistemlerinin güvenliğinin ön planda tutularak geliştirilmesine rağmen pek çok riskin ortaya çıkmaya devam ettiğini belirtiyor. Dolayısıyla kullanıcıları da bu cihazları kullanırken güven konusunda dikkat etmeleri hususunda uyarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum