Yatırım yapmaya başla!

ESET’in Hazırladığı 2019 Raporu Yasa Dışı Kripto Para Madenciliğine Karşı Uyarıyor

Güvenlik ve yazılım şirketi ESET, 2019 Siber Tehdit Öngörüleri raporunu yayınladı. Raporda yasa dışı kripto para madenciliğine dikkat çekiliyor.
ESET’in Hazırladığı 2019 Raporu Yasa Dışı Kripto Para Madenciliğine Karşı Uyarıyor

Dünyanın önde gelen siber güvenlik şirketlerinden olan ESET, bilişim dünyasının dikkatini çekecek 2019 raporunu yayınladı. Siber Tehdit Öngörüleri adlı raporda, kripto para sektörüne yönelik çarpıcı açıklamalara yer verildi. Araştırmaya göre kripto paraların değer kaybetmesine rağmen, madenciliğine yönelik yasa dışı faaliyetlerin artması bekleniyor.

Bilindiği üzere kripto paraların popüler hale gelmesiyle beraber, pek çok siber korsan geliştirdiği tehlikeli yazılımlar ile başka kullanıcıların cihazları üzerinden yasa dışı madencilik faaliyeti gerçekleştiriyor. ESET, 2019 yılında faaliyetlerin artarak devam edeceğini belirtiyor. Üstelik siber saldırganların ürün yelpazesini genişletmesi ve akıllı ev cihazlarından yararlanması bekleniyor.

Akıllı Ev Cihazları Kullanılacak!

Akıllı Ev Cihazları Kullanılacak!

ESET’in raporuna göre siber saldırganlar kripto para madenciliği için yeni yollara başvurmaya devam edecek. Madencilik işleminin yapılması için yüksek güç tüketimi gerekiyor. Saldırganlar ise bu gereksinimi akıllı ev aletlerinden sağlamayı planlıyor. Akıllı ev aletlerinin son yıllarda kullanımının artması, madencilik için uygun zemin hazırlıyor.

Saldırganlar buradan yola çıkarak inşa edecekleri kripto para madenciliği çiftliklerinde akıllı ev aletlerinin güvenlik açıklarını tespit ederek burada dolandırıcılık faaliyetleri ve fidye yazılımlar kullanmayı planlıyor. Yeni yılda ayrıca otomasyonun üst seviyeye çıkması ve web siteleri üzerinden daha fazla izinsiz veri toplanması bekleniyor.

Veri Gizliliğinin Önemi Artacak

Veri Gizliliğinin Önemi Artacak

ESET’in hazırladığı raporda bir diğer dikkat çeken konu ise veri gizliliği ile ilgili. Bilindiği üzere 2018 yılı başta Facebook olmak üzere pek çok platformda yaşanan veri skandalları ile geçti. Rapora göre 2019 yılında bu konuda gerekli güvenliği sağlayamayan şirketlerin hayatta kalmasının mümkün olmadığı belirtiliyor.

Yaşanan bu durumlar sonrası geçtiğimiz yıl Genel Veri Koruma Regülasyonu, Avrupa Birliği bünyesinde yürürlüğe girmişti. ESET yürürlüğe giren yeni kanunun küresel bazda yayılması gerektiğini raporda açıkça belirtiyor. Anlaşılan o ki gelişen teknoloji ve yaşanan son olaylar ışığında veri gizliliği 2019 yılında da herkesin odağında olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum