Yatırım yapmaya başla!

Eşcinsellere ve Zina Yapanlara İdam Cezası Getiren Brunei’ye Küresel Eleştiri!

Brunei’nin bugün yürürlüğe giren eşcinsel ilişki yaşayanlara ve zina yapanlara getirdiği idam cezası, tüm dünyada yankı uyandırdı. Detaylar aşağıda;
Eşcinsellere ve Zina Yapanlara İdam Cezası Getiren Brunei’ye Küresel Eleştiri!

Brunei’nin bugün yürürlüğe giren eşcinsel ilişki yaşayanlara ve zina yapanlara getirdiği recm cezası, tüm dünyada yankı uyandırdı. Yeni yasa kapsamında hırsızlık yapanların ellerinin kesileceği de belirtilirken nüfusunun 3’te 2’sinin Müslüman olduğu petrol zengini Güneydoğu Asya ülkesinin lideri; yasalardan bahsetmeden, ülkesinde İslami öğretilerin giderek güçlendiğini görmek istediğini söyledi.

Yeni yasa kapsamında yalnızca ilişkisini itiraf eden eşcinsellerin ya da dört görgü tanığı olan eşcinsellerin taşlanarak idam edileceği bildirilirken kürtaj için de kamuya açık kırbaçlama cezaları getirileceği kaydedildi. Bugünkü yasa değişikliği tüm dünyada eleştirilerle karşılaşırken, yükselen sesler Brunei Sultanlığı’nı hedef haline getirdi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Brunei Sultanlığı’nı acımasız ve insanlık dışı cezaları nedeniyle kınadığını açıkladı.

Eşcinsellere ve Zina Yapanlara İdam Cezası Getiren Brunei Eleştiriliyor Yeni yasanın, uluslararası insan hakları hukukunu ciddi şekilde ihlal ettiğini vurguladı. Öte yandan, ilgili haberlerde Brunei’nin ölüm cezasının bulunduğu bir ülke olduğu ancak son infazın 1957’de yapıldığı aktarıldı. Eşcinsellik ülkede her daim yasak olsa da daha katı olan İslami yasalar şu anda onları taşlayarak ölüme mahkum etmekti. Kısacası uluslararası toplumun ayağa kalkması gayet normal.

Birleşmiş Milletler ayrıca revize edilmiş ceza kanununun hükümlerinin cinsel yönelim bazında ve dini azınlıklara karşı kadına yönelik şiddeti ve ayrımcılığı teşvik edebileceğini vurguladı.

Brunei Eşcinsellere ve Zina Yapanlara İdam Cezası Avrupa Birliği de Birleşmiş Milletler’i destekleyerek ceza yasasında öngörülen cezaların bazılarının işkence, zalim, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele anlamına geldiğini belirtti. Hareket doğal olarak ünlülerin ve eşcinsel hakları gruplarının uluslararası kınamalarına maruz kaldı.

Ünlü aktör George Clooney, TV programı sunucusu Ellen DeGeneres ve şarkıcı Elton John, tahmini 20 milyar dolarlık servete sahip olan Brunei Sultanı’na ait dokuz lüks otel için boykot çağrısında bulundu. 1967’den beri iktidarda olan liderin sahip olduğu otellerden The Dorchester’ın sözcüsü, şirket prensibinin eşitlik, saygı ve bütünlüğü desteklediğini dile getirerek misafirleri ve çalışanları arasında insanlara ve kültürel çeşitliliğe değer verdiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum