Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ermenistan Azerbaycan’ın Normalleşme Teklifini Kabul Etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan ile devletlerarası ilişkilerin normalleşmesi için sundukları 5 ilkenin karşı taraftan kabul edildiğini açıkladı.
Ermenistan Azerbaycan’ın Normalleşme Teklifini Kabul Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev bugün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’i aradı. Söz konusu görüşmede çatışma sonrası dönemde Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve 6 Nisan’da Brüksel’de yapılan görüşme hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

Aliyev, Putin’e Ermenistan’la ilişkilerin normalleşmesi için sundukları 5 maddeyi anlattı. Ermenistan tarafının ise bu ilkeleri kabul ettiğini söyledi.

Ermenistan ile Azerbaycan arasında bir barış anlaşması taslağı oluşturacak bir çalışma grubunun kurulması, sınırların belirlenmesi komisyonunun kurulması ve Azerbaycan’ın katılımıyla bir ulaştırma çalışma grubunun faaliyetleri gibi konuların ele alındığı belirtildi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, geçen ay yaptığı açıklamada Ermenistan’a ilişkilerin normalleşmesine yönelik 5 maddeden oluşan belge gönderdiklerini ve yanıt beklediklerini söylemişti.

Söz konusu normalleşme teklifleri içinde şu şartlar yer alıyor:

GCM Yatırım Banner
  • Devletlerin birbirlerinin egemenliğini, toprak bütünlüğünü, uluslararası sınırların dokunulmazlığını ve siyasi bağımsızlığını karşılıklı olarak tanıması.
  • Birbirlerine karşı toprak iddiasında bulunmadığı ve gelecekte de bu tür iddialarda bulunulmaması için yasal bir zorunluluklarının olduğunun karşılıklı olarak teyit edilmesi.
  • Sınırların belirlenmesi ve diplomatik ilişkilerin kurulması.
  • Ulaştırma ve iletişim hatlarının açılması, çıkar alanlarında iş birliği sağlanması.
  • Siyasi bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne karşı tehdit ve güç kullanmaktan ve Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın amaçlarıyla bağdaşmayan diğer durumlardan kaçınılması.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.