Yatırım yapmaya başla!

Erken Seçim TL Varlıkları için Risk Oluşturur mu?

Bahçeli'nin seçimlerin daha erken bir tarihte yapılması çağrısı iş dünyası, siyasiler ve yatırımcılar tarafından değerlendiriliyor. En önemlisi de TL varlıkları üzerinde nasıl bir etki yaratacağı merak ediliyor.
Erken Seçim TL Varlıkları için Risk Oluşturur mu?

Devlet Bahçeli’nin erken seçim yapılması gerektiği çağrısı, dün öğle saatlerinden beri konuşulan tek konu oldu. Yatırımcılar söz konusu gelişmelere odaklanırken, piyasalar güne yatay başladı. Bahçeli’nin seçimlerin önümüzdeki yılın Kasım ayı yerine, bu yıl Ağustos’ta yapılsın çağrısına iş dünyasından bir kesim olumsuz yorum yaptı.

Hükümet tarafından olumlu karşılanan kararda en önemli gelişme bugün yaşanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada konu ile ilgili söyleyecek bir şeyi olmadığını belirtmişti. Bugün öğle saatlerinde Bahçeli ile yapacağı görüşme sonrasında asıl kararını söyleyecek. Tüm bu gelişmeler yaşanırken uzmanlar erken seçimin TL varlıkları üzerinde nasıl bir etki yaratacağını değerlendirmeye başladı.

Morgan Stanley, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz artışı ihtimalini doğurabileceğini belirtti.

Erken seçimin getireceği risk ile faiz artışı olabileceği bunun da TL için geçici olarak olumlu etki yaratabileceği Morgan Stanley’in yaptığı değerlendirme arasında yer aldı. Yapılan açıklamada; Merkez Bankası’nın 25 Nisan’da yapacağı toplantıda faizleri değerlendireceği, liranın dolar ve Euro karşısında rekor düzeyde değer kaybetmesinin ardından bankanın ülke varlıklarını daha yüksek faizler ile destekleyebileceği ihtimalinin bulunduğu bildirildi.

Econs Danışmanlık Kurucu Ortağı Ferhat Yükseltürk, erken seçimin orta ve uzun vadede TL varlıklar için olumlu olacağını söyledi.

Seçimin olacağı tarihe kadar haber akışı nedeniyle TL varlıklardaki dalgalanmanın dünya piyasalarına göre daha hissedilir olacağını söyleyen Yükseltürk, belirsizliğin öne çekilmesi anlamında orta ve uzun vadede bir nebze de olsa olumlu yanıt alınacağını tahmin ettiğini belirtti. Dün Devlet Bahçeli’nin açıklamasının ardından dolar yükselip, borsa değer kaybetmeye başlamıştı. Bu durumu piyasaların hazırlıksız yakalanmasına bağlayan Yükseltürk, daha sonra hem doların hem de borsanın toparlandığını ifade etti.

Türk Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Ekonomik Araştırmalar Grup Yöneticisi Can Uz, erken seçime karar verilmesi halinde kurda baskı olacağını söyledi.

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik ise erken seçimi doğru bulmadığını belirterek, 2018 yılının yapısal reformlar ve enflasyonla mücadele yılı olmasını beklediklerini, erken seçim yapılmasının her iki süreci de olumsuz etkileyeceğini ifade etti. Bilecik; “OHAL sürecinde seçim, Türkiye’yi dış dünyada zorda bırakır” ifadesini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum