Yatırım yapmaya başla!

Uzmanlara Göre Erken Seçim Johnson’a ‘Hayat Çizgisi’ Sağlayacak!

Başbakan Boris Johnson'ın Brexit sürecinde almaya başladığı darbelere karşı seçimin tek hayat çizgisi olabileceği söyleniyor.
Uzmanlara Göre Erken Seçim Johnson’a ‘Hayat Çizgisi’ Sağlayacak!

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Brexit planlarını konusunda parlamentoda pek de iyi bir hafta geçirmedi. İlk olarak, meclis gündeminin kontrolünün ele alınması, daha sonra anlaşmasız Brexit’i önlemek için önerilen yasa ve en nihayetinde anlaşmasız Brexit oylamasını kaybetti.

Parlamento işlerin kontrolünü Salı günü ele geçirdikten sonra, milletvekillerinin çoğu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, başbakandan Avrupa Birliği’nden ayrılık tarihinin geciktirilmesini isterdi. Milletvekilleri, 2020 Ocak ayı sonuna kadar geciktirilmesini istiyorlar.

İngiltere parlamentosunun en üst meclisi olan Lordlar Kamarası, Brexit yanlısı meslektaşlarının tasarıyı raydan çıkarmaya çalışabilecekleri korkusuyla yüzleşerek yasayı onaylayacağını söyledi.

Tasarı, meclisin önümüzdeki hafta askıya alınmasından önce kanunen onaylanması için gerekli kraliyet onayını alacak gibi görünüyor.

Johnson Kontrolünü Kaybetti

Johnson Kontrolünü KaybettiParlamentodaki en son manevra, yeni başbakanı engellemeye çalışıyor. Aynı zamanda milletvekillerinden birinin çıkarılmasından ve anlaşmasız Brexit’i durdurmak için oy kullanan ve hükümete karşı oy kullanmaya karar veren bir dizi asi Muhafazakar milletvekilinin seçiminin kaldırılmasının bu hafta mecliste çoğunluğu kaybetti.

Daiwa Capital Markets ekonomistlerinden Chris Scicluna ve Emily Nicol, Johnson’ın kontrolünü kaybettiğini söylediler. Ekonomistler, “Başbakan olarak yalnızca iki günlük bir parlamento incelemesinin ardından Johnson; Avam Kamarası, Brexit süreci ve hükümetin kontrolünü kaybetti,” dediler.

Johnson Temmuz ayında başbakanlık görevine geçtiğinden beri İngiltere’nin AB’den 31 Ekim’de ne olursa olsun ayrılacağını dile getiriyor. AB parlamentosu tarafından onaylanabilecek bir anlaşmaya varmaya çalışmak için AB ile son görüşme müzakerelerinde masada anlaşmasız Brexit seçeceğinin tutulmasının çok önemli olduğunu da belirtti.

Ancak mağlup edilmesi durumunda söz verildiği üzere Johnson, erken seçim çağrısı yaptı. 15 Ekim’e işaret eden Johnson’a karşı bu sefer de ana muhalefetteki İşçi Partisi milletvekillerine seçimlerden kaçınması talimatını verdi. Bunun sonucunda da Johnson, meclisin üçte ikisinin desteğini alamadı.

İngiltere lideri, seçimleri zorlamak için hala başka seçenekler deneyebilir. Hükümet, erken seçimi onaylamak için üçte iki çoğunluk gerektiren yasaları atlamaya çalışabilir.

Johnson’ın kendi hükümetine güvenmeyen bir oylama diyebileceği ve daha sonra olası görülmese de milletvekillerini oydan çekmemeye çağırabileceği bile söyleniyor.

Erken Seçim Hayata Bağlayan Tek Şey!

Erken Seçim Hayata Bağlayan Tek Şey!İşçi Partisi, anlaşmasız bir Brexit’in yasa kabul edilmemesi için yasama öncesi bir seçimi desteklemeyeceğini söyledi. Bazı parti üyeleri ayrıca Brexit’in çıkış tarihinin yeniden uzatılmasını istiyorlar.

J.P. Morgan ekonomisti Malcolm Barr, anlaşma yapmayan bir Brexit tasarısı, gelecek hafta yasaya geçirilirse İşçi Partisi seçime katılabilir ve bu hala 15 Ekim’de veya yıl sonundan önce gerçekleşebileceğini düşünüyor.

Barr, “Önyargımız, İşçilerin nihayetinde 50. maddenin ilk önce uzatılması gerektiği ve ardından genel seçimlerin Kasım ayında gerçekleşeceği fikrini alacağını düşünmektedir. Ancak durum, bu noktada değişken,” dedi.

Daiwa’dan Scicluna ve Nicol, Johnson’ın 31 Ekim tarihinden önce bir seçim kazanırsa anlaşmasız bir Brexit’i önleyen yasayı kaldırabileceğini söylediler. Anketlerde Muhafazakar Parti yüzde 35 oyla önde giderken, İşçiler yüzde 25, Liberal Demokratlar yüzde 16 ve Brexit Partisi yüzde 11 oy oranına sahip görünüyor.

Ekonomistler, Johnson için erken seçimin bir hayat çizgisi sağlayacağını umut ediyorlar. Üstelik seçim ne kadar erken yapılırsa Johnson’ın mevcut yüksek anket puanlarından yararlanabilmesi ihtimali de artmış olacak.

Bununla birlikte eğer Kasım ayında bir seçim yapılırsa Johnson’ın ‘yap ya da öl’ şeklindeki Brexit taahhüdü açıkça başarısız olacak ve Brexit Partisi’nden aldığı desteği kaybedecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum