Paylaşım

AkınRobotics Erik Dalı Oynayan İnsansı Robot ADA GH5’i Tanıttı

 

Son yıllarda robot teknolojisindeki gelişmeler takdire şayan görünüyor. Pek çok teknoloji devi yapay zekaya sahip robotlar üretmekte ve onlara insana özgü bazı özellikler eklemektedir. Kısa bir süre önce Boston Dynamics kapı açan robot köpeği SpotMini‘yi tanıtmıştı. Bu robotlardan birisi ise Türkiye’de üretildi.

Akınsoft’un bünyesinde bulunan AkınRobotics firması yerli insansı robot ADA GH5’in tanıtımını gerçekleştirdi. Robotun videoda yaptıklarına bakıldığında tam bir Türk işi olduğunu söyleyebiliriz. ADA GH5 günlük hayata dair pek çok şeyi yapabiliyor. Yemek yapıyor, çay demliyor, çiçekleri suluyor hatta mangal bile yapabiliyor.

Projesine 2016 Aralık ayında başlanan yerli robotun 2017 Kasım ayından itibaren üretimine başlandı. Bataryası ile 2 saat kullanılabilen robot, 90 kilo ağırlığa sahip. Bir insana ait duyu özelliklerinin pek çoğuna ADA GH5’in sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Yerli insansı robotumuz ayrıca eğlenceye de düşkün. Son günlerin popüler şarkılarından ‘Erik Dalı’ eşliğinde oyun oynayan yerli robotun görüntüleri izlenmeye değer. ‘Erik Dalı’ türküsü ile oynayan robotları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur