Yatırım yapmaya başla!

Ericsson 5G Teknolojisinin 2025 Yılına Kadar Kullanım Oranına Dair Tahminde Bulundu

İsveç merkezli telekomünikasyon şirketi Ericsson, 5G teknolojisinin 2025 yılına kadar dünyanın üçte ikisine yayılacağını tahmin ediyor.
Ericsson 5G Teknolojisinin 2025 Yılına Kadar Kullanım Oranına Dair Tahminde Bulundu

2019 yılı itibariyle yeni nesil internet altyapısı 5G’nin kullanılmaya başlandığına tanık oluyoruz. Teknoloji şirketleri hem altyapıya yönelik yatırımlarını artırıyor hem de bu özelliği destekleyen cihazlarını piyasaya sürmeye başladı. Huawei ve Samsung gibi sektörün önde gelen akıllı telefon üreticileri 5G destekli amiral gemilerini piyasaya sürmüş durumda. Diğer yandan Çinli teknoloji devi Huawei 5G altyapısına yönelik en büyük yatırımı yapan firmalardan biri olarak biliniyor.

Bugün itibariyle dünya genelinde 5G’nin oldukça sınırlı bir alanda kullanıldığını söyleyebiliriz. Sektörün içinden şirketler ise kısa zaman içerisinde bu teknolojinin hızla yayılacağı yönünde raporlar yayınlamaya devam ediyor. İsveç merkezli telekom devi Ericsson, 2025 yılına kadar 5G altyapısının dünyanın büyük bölümüne yayılacağını düşünüyor. Teknoloji devi bu alanda yatırımlar yapıyor ve 5G alanında ekipman tedariki sağlıyor.

Ericsson’dan 5G Tahmini

Ericsson’dan 5G Tahmini

Ericsson’un hazırladığı rapora göre 2025 yılının sonuna kadar dünya nüfusunun yüzde 65’i tarafından 5G altyapısının kullanılabilir durumda olması bekleniyor. Bu altyapıya yönelik yatırımlarda bulunan şirket, küresel mobil veri trafiğinin yüzde 45’ine yönelik hizmet sağlayıcısı olacağını belirtiyor. 2020 yılının ortalarına kadar 5G için yapılan sözleşmelerin toplam miktarının 2.6 milyar olması beklenirken, kullanıcıların aylık ortalama veri tüketiminin ise 7.2 GB’tan 24 GB’a kadar çıkacağı düşünülüyor.

Şu an için dünyada 5G’nin en fazla kullanıldığı ülkelerin başında Çin geliyor. Ülkedeki telekomünikasyon şirketleri kullanıcılara 5G hizmeti vermeye başladı. Ayrıca Çin hükümetinin şimdiden 6G ağı için araştırma geliştirme faaliyetlerine başladığı biliniyor. Ericsson 2019 sonuna kadar Çin’deki 5G kullanıcısının 13 milyonu aşacağını belirtiyor. ABD’de ise Verizon bu alanda yatırım yapan başlıca şirketlerden biri olmakta.

İngiltere’de ise Vodafone ve EE şirketleri ülkede havalimanı gibi belirli alanlarda bu teknolojinin denemelerini yapmaya başladı. Ericsson 2025 yılının sonuna kadar Kuzey Amerika’da yüzde 74 oranında mobil sözleşmelerin 5G kapsamında olacağını belirtiyor. Avrupa’da ise bu oranın yüzde 55’e ulaşacağı tahmin ediliyor. Ericsson Genel Başkan Yardımcısı Fredrik Jedling, “2020′de 5G uyumlu cihazlar bu teknolojinin kullanımını artıracak ve pazarda daha fazla paya sahip olacak” diye konuştu.

Siyasi Engeller Süreci Yavaşlatıyor

Siyasi Engeller Süreci Yavaşlatıyor

Uzmanlar 5G teknolojisinin tahmin edilenden çok daha hızlı yayılabileceğini belirtirken süreci siyasi ve bürokratik engellerin yavaşlattığını ifade ediyor. Teknolojinin başta mobil internet olmak üzere nesnelerin interneti ve otonom sürüş gibi pek çok farklı alanda aktif olarak kullanılması amaçlanıyor.

Bilindiği üzere bu teknolojiye en büyük yatırım yapan şirketlerden birisi Huawei olmakta. Çinli teknoloji devi bir süredir ABD yaptırımlarına maruz kalıyor. Çin hükümeti lehine casusluk suçlaması ile karşı karşıya kalan şirket, ABD’li firmalar tarafından kara listeye alınmış durumda. ABD ayrıca Huawei’nin 5G ekipmanlarının alımını engellemek adına müttefiki olduğu ülkelere de siyasi baskılarda bulunuyor.

Huawei her fırsatta casusluk suçlamalarını reddetse de Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler Huawei ekipmanlarının ülkelerine girmesini yasaklamıştı. Huawei tüm baskılara rağmen Ekim ayında yaptığı açıklamada küresel pazarda 60’ı aşkın 5G sözleşmesi yaptığını duyurmuştu. Nokia geçtiğimiz hafta 50’inci 5G anlaşmasını Yeni Zelanda’nın telekom devi Spark ile yaptığını duyurmuştu. Önümüzdeki yıllardan itibaren 5G’nin dünya genelinde çok daha faal bir şekilde kullanıldığına tanık olacağız gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum