Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eric Schmidt: “İnternet 10 Yıl İçinde ABD ve Çin Yönetiminde İki Parçaya Ayrılacak”

Google'ın eski CEO'su Eric Schmidt, internetin 2028'e kadar 2'ye bölüneceğini ve birinin Çin tarafından yönetileceğini söyledi. Detaylar haberimizde;
Eric Schmidt: “İnternet 10 Yıl İçinde ABD ve Çin Yönetiminde İki Parçaya Ayrılacak”
Yorum

Eski Google CEO’su Eric Schmidt, dün Village Global VC tarafından düzenlenen özel bir etkinlikte internetin ikiye bölüneceğini ve bir bölümün Çin’in yönetimine geçeceğini söyledi.

Google’ın eski CEO’su ve çatı şirket Alphabet’in yönetim kurulu başkanı olan Eric Schmidt, internetin önümüzdeki 10 yıl içinde biri ABD bir diğeri de Çin tarafından yönetilen iki ayrı internete bölüneceğini öngördü. Düşüncelerini; Jeff Bezos, Bill Gates, Diane Green gibi isimlerin partner olduğu risk sermayesi şirketi Village Global VC’nin özel etkinliğinde paylaşan Schmidt, tahmininin 2028’e kadar gerçekleşeceğini belirtti.

Eric Schmidt, sorulan bir soruya internet parçalanmasından ziyade en olası senaryonun, Çin ve ABD liderliğinde iki ayrı internet olduğunu söyleyerek cevap verdi.

Eski Google CEO’su İnternetin 10 Yıl İçinde İkiye Bölüneceğini, Birini Çin’in Yöneteceğini Öngörüyor!“Eğer Çin’e bakarsanız, yaratılan şirketlerin ve hizmetlerin ölçeğinin, yaratılan servetin olağanüstü olduğunu görürsünüz. Çin interneti, ülke GSYH’sinde ABD ‘ye kıyasla büyük bir yer oluşturuyor” diyen Schmidt konuşmasına; “burada Çin’in internetle arasının iyi olduğunu düşünürseniz asıl noktayı kaçırırsınız, küreselleşme onların da oyuna katılacağını gösterir, sanıyorum ki Çin’den gelen ürün ve servislerdeki inanılmaz liderliğini fark edersiniz” sözleriyle devam etti.

“Bu ürün ve hizmetlerle birlikte sansürler, kontrol gibi şeyler içeren hükümetten farklı bir liderlik rejimi gelmesi gerçek bir tehlikedir” dedi.

Çin ve ABD'de İnternet Ülke GSYH'sinde Büyük Yer Oluşturuyor İlaveten; 60 civarında ülkeyi kapsayan Bir Kuşak, Bir Yol projesinin çalışma şeklini örnek gösteren Eric Schmidt; “bu ülkelerin bir miktar özgürlük kaybıyla Çin’in altyapısı altına girmesi gayet mümkün” ifadelerini kullandı. Sonuçta Bir Kuşak, Bir Yol projesi; Pekin’in Çin, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya arasındaki her türlü ticareti birleştirip kolaylaştırarak ülkenin politik ve ekonomik etkisini artırmak için yürüttüğü dev bir girişimdi.

Öte yandan Eric Schmidt’in tahminlerinin, Google’ın Çin’e özel sansürlü bir arama motoru geliştirdiği yönünde haberlerle tartışıldığı bir zamanda gelmesi dikkat çekti.

Eric Schmidt'in Tahminleri Google'ın Çin'e Yönelik Sansürlü Arama Motoru Geliştirdiği Haberleriyle Geldi Keza Google, Dragonfly adı verilen bir proje üzerinde çalışmakla suçlanmış, Çin için özel bir arama motoru geliştirdiği şeklindeki haberler tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Öyle ki ABD’li senatörler Google’ın Çin’e dönüşüyle ilgili Sundar Pichai’ye mektup yazmış, şirketin dünyanın en kalabalık ülkesi için sansürlü bir arama motoru geliştirmesini istemeyen politikacılar bunu fazlasıyla rahatsız edici sözleriyle tanımlamışlardı.

İlaveten Google çalışanları da daha fazla şeffaflık için imza kampanyası başlatmış, Çin arama motou söylentilerinin acil ahlaki ve etik sorunları gün yüzüne çıkardığını söylemişlerdi. Pichai ise Google’ın Çin’de daha fazla şey yapmak için istekli olduğunu, pek çok seçenek düşündüğünü fakat Çin’de bir arama motoru başlatmaya yakın bir yerde olmadığını dile getirmişti. İşte bu nedenle, Google’ın eski CEO’sunu açıklamaları dikkat çekti.

Tüm bunların yanında dün gece Schmidt ve pek çok startup kurucusu arasında geçen ayrı bir konuşmada, ünlü kişiliğin özellikle de mobil ödemeler alanında Çin teknoloji ürünleri, hizmetleri ve kabul etmelerini methettiği kaydedildi. Örneğin, Çin’deki Starbucks müşterilerinin siparişlerini online olarak verdikleri ve içeceklerini almadan önce telefonlarıyla ödeme yaptıklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu