Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kümaş’ı Satın Alan Ereğli Demir Çelik Hisseleri Düşüşte

Yıldız Honding’in iştiraki Kümaş Manyezit’i satın almak için 340 milyon dolarlık anlaşma imzalayan Erdemir hisseleri gün içinde %1’in üstünde değer kaybetti.
Kümaş’ı Satın Alan Ereğli Demir Çelik Hisseleri Düşüşte

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (Erdemir) tarafından dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Kümaş Manyezit’in satın alındığı duyuruldu. 340 milyon dolar bedelle alınan Kümaş, Yıldız Holding’in madencilik ve tuğla üreticisi iştiraki konumunda.

Oyak bünyesindeki Erdemir, Kümaş’ı satın almak için bir süredir taraflar arasında görüşme yürütüyordu.
Erdemir KAP Duyurusu
Kaynak: KAP

Türkiye’nin emeklilik fonu olan Oyak, geçtiğimiz günlerde söz konusu görüşmelere ilişkin açıklama yapmıştı. OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, satın alma işleminin demir çelik ve çimento sektöründeki şirketleriyle entegrasyon sağlayarak, maliyetlerini azaltacağını dile getirmişti.

İhracatta önemli bir oyuncu olan Kümaş’ın ülkeye döviz kazandıracak değerde olduğunu söyledi. Dünya kriptokristalin manyezit cevherinin %20’sinin Kümaş madenlerinde bulunduğunu belirten Erdem, bunun demir çelik, çimento, bakır, kireç ve cam sektörleri için kritik önemde olduğunu açıkladı.

Erdemir’in dünyada en büyük manyezit işletmecisi olduğunu, 1972 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Kümaş’ın satın alma işlemi öncesinde kapsamlı incelemesinin yapıldığını anlattı.

Kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasının ülke ekonomisine katkı sağlayacağını dile getiren Erdem, “Kümaş, sahip olduğu nitelikli rezervler nedeniyle hem yurt içindeki hem de Avusturya, Hindistan, Çin gibi önemli refrakter üreticilerinin bulunduğu ülkelerdeki yatırımcıların yoğun ilgisini çekmektedir. Bu değeri OYAK bünyesine katabilmek, ülkemiz ve milli kaynaklar adına önem arz etmektedir.” dedi.

EREGL koduyla işlem gören Erdemir hisseleri, şu dakikalarda düşüş eğilimli hareket ediyor.
Erdemir Hisse Performansı
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Salı günü işlemlere 14,81 liradan başlayan Ereğli Demir Çelik hisseleri, gün içinde 14,73 – 15,09 arasında hareket etti. Saat 14:49’da %0,34 ekside 14,74 liradan işlem görüyor. Şirket hisseleri yıllık bazda en düşük seviyeyi 6,61 TL ile 17 Mart’ta, en yükseği ise 15,58 TL ile 17 Aralık’ta kaydetti.

Yıldız Holding CEO’su Mehmet Tütüncü, Kümaş Manyezit’in Erdemir’e satışına yönelik açıklamasında, söz konusu şirketin bünyelerinde bulunduğu süre boyunca büyük değer kazandığını ifade etti. Magnezyum oksit (MgO) içerikli fused manyezitin %100’ünü kendisinin ürettiğini ve toplam satış miktarını bir önceki yıla kıyasla %14 artırdığını açıkladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum