Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan’ın Ukrayna Ziyaretinden 8 Anlaşma Çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Ukrayna'ya gerçekleştirdiği ziyaretten 8 yeni anlaşma çıktı. İşte anlaşmaların detayları;
Erdoğan’ın Ukrayna Ziyaretinden 8 Anlaşma Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski tarafından Marinskiy Sarayı’nda resmi törenle karşılanan Erdoğan, düzenlenen törenin ardından baş başa görüşmeye geçti.

Görüşmelerin ardından Erdoğan ve Zelenski ortak basın toplantısına katılırken, önemli mesajlar verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım dahil Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ettiklerini tekrarlarken, ticaret hacminin 10 milyar dolar hedefine yükseltilmesi için adımların değerlendirildiğini söyledi.

Erdoğan, “Bugünkü toplantılarımız ve imzaladığımız anlaşmalar stratejik ortaklığımızı daha ileri noktaya taşıma irademizin birer sembolüdür. Görüşmelerimizde ülkelerimiz arasında tarihi bir dostluk köprüsü oluşturan Kırım Tatarları başta olmak üzere soydaşlarımızın durumunu da değerlendirdik.”dedi.

Zelenski ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rusya ile aralarındaki gerilimi bitirme konusunda arabulucu olma inisiyatifinden dolayı teşekkürlerini sundu. Bugün imzalanan anlaşmalara da değinen Zelenski, “Bugün imzaladığımız anlaşma, BAYKAR Makina İHA’larının Ukrayna’daki üretimini genişletecek.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ile 8 Anlaşma İmzalandı

Yapılan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında anlaşmalara dair imza töreni de gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti ve Ukrayna hükümeti arasında yapılan anlaşmalar şu şekilde:

  • Serbest Ticaret Anlaşması
  • Gençlik Politikası alanında iş birliği anlaşması
  • Teknik İşbirliği Mutabakat Muhtırası
  • Türk Standartları Enstitüsü ile Ukrayna Bilimsel Araştırma ve Standardizasyon, Belgelendirme ve Kalite Sorunları Hakkında Eğitim Merkezi arasında mutabakat muhtırası
  • 4 Aralık 2009 tarihinde Kiev’de imzalanan Kanun Uygulayıcı Birimlerin İşbirliği Anlaşması’nın tadil edilmesine yönelik protokol
  • Yüksek Teknoloji ve Havacılık/Uzay Sanayii Alanında İşbirliğine Dair Çerçeve Anlaşması
  • Ortak Gümrük Komitesi Tesis Edilmesine İlişkin Protokolü
  • Yetkili Ekonomik Operatör Programlarının Karşılıklı Tanınmasına İlişkin Eylem Planı

 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu