Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’ın Kira ve Konut Fiyatlarıyla İlgili Hamlesi Ne?

Erdoğan, Esenler’de teslim töreninde halka seslendi. Konut, kira ve gıda fiyatlarıyla ilgili konuştu. İşte detaylar,
Erdoğan’ın Kira ve Konut Fiyatlarıyla İlgili Hamlesi Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’ndaki 60 bin konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni’nde halka seslendi.

Erdoğan, konuşmasına tüm dünya tarafından sabırsızlıkla beklenen Ukrayna tahılının, İstanbul Boğazı üzerinden taşınması törenine tanıklık ettiklerine vurgu yaparak başladı.

Ülkeye ve şehre değer katan her anda İstanbul’la birlikte olduklarını söyleyen Erdoğan, törene 60-70 bin kişinin katıldığını paylaştı.

“Yeni Bir Hamleyi Milletimizle Paylaşacağız”

Milyonlarca insanın merak ettiği kira fiyatlarıyla ilgili olarak “İnşallah önümüzde ayın ortasına doğru hem konut ve kira fiyatlarındaki yükselişin önüne geçecek hem de depreme hazırlık çalışmalarına katkı sağlayacak yeni bir hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Derdimiz ne? Derdimiz Vatandaşımıza Ucuz Fiyatla Ürün Vermek”

Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatiflerinde artık koyun ve kuzu fiyatlarının ciddi manada düşürüldüğünü söyleyerek “Şimdi büyükbaş hayvanlara da inşallah geçiyoruz. Diğer ürünlerde de yüzde 25, yüzde 30, yüzde 35 gibi inşallah indirimler yapmak suretiyle size uygun, ucuz fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz ne? Derdimiz, vatandaşımıza karşı ucuz fiyatla ürün vermek.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Hükümete gelir gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak, büyük kentsel dönüşüm çalışmaları başlattıklarının altını çizerek hedeflerinin hiçbir yerde afetlere karşı dayanıksız, sağlıksız ve metruk yapı bırakmamak olduğunu belirtti.

3 milyon konutu kentsel dönüşüme dahil ettiklerini, 1 milyon 200 bine yakın toplu konut inşa ettiklerini ve yapıların yüzde 60’ını afetlere karşı koruma altına aldıklarını vurguladı.

Şehirleri yeni baştan inşa ettiklerini, bu süreçte hiçbir vatandaşı mağdur etmediklerini aktardı. Yapı denetim sistemini, teknolojik imkanları kullanarak geliştirdiklerini söyledi.

“Bugüne Kadar 3 Milyon Konutun Dönüşümünü Sağladık”

Erdoğan, bugüne kadar toplamda 3 milyon konutun dönüşümünü tamamladıklarını, dönüşüm sürecinden sonra evlerde oturan vatandaşların güvenli ve huzur içinde hayatlarını sürdürebileceklerini aktardı.

Dünyaya örnek teşkil edebilecek bir modeli uygulamaya geçirdiklerini, TOKİ yoluyla inşa edilen 1 milyon 170 bin konut sayesinde 5 milyon vatandaşın güvenli evlerde oturmasını sağladıklarını dile getirdi.

Türkiye’deki yapıların yüzde 60’ını afetlere karşı koruma altına aldıklarını vurguladı.

“300 Bin Konutu Dönüştürerek Zor Bir İşi Gerçekleştirdik”

Erdoğan, İstanbul’u kentsel dönüşüm projelerinin ana merkezi ilan ettiklerini, bu zamana kadar İstanbul’da 300 bin konutu dönüştürerek zor bir işi başardıklarını söyledi. Şu anda 140 bin konut ve iş yerinin dönüşümünün devam ettiğini aktardı.

İstanbul’un bazı bölgelerinde 15 bin konutun dönüşümünün sağlandığını, İstanbul’un 39 ilçesinin tamamında dönüşüm projelerinde on binlerce personelin çalıştığını ifade etti.

Erdoğan Esenler’deki Proje ile İlgili Açıklamalar Yaptı

Erdoğan, söz konusu dönüşüm projelerinden en çok nasiplenen ilçenin Esenler olduğunu söyledi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Esenler Belediyesi’yle birlikte iş birliği içinde yürüttüğü çalışmalar sonucunda, 60 bin konutluk dev bir dönüşümü yükselttiklerini dile getirdi.

2020’de temeli atılan projede yer alan konutların, geleneksel mahalle anlayışına uygun şekilde yapıldığını ve depreme dayanıklı olduğunu aktardı. Proje alanının yüzde 68’inin yeşil ve sosyal donatı alanı olarak ayrıldığını, kişi başına düşen yeşil alan miktarının ise 15 metrekare daha arttığını belirtti.

Esenler’de inşa edilen konutların 2+1, 3+1 evler ve 80 ile 125 metrekare arasındaki büyüklükleri, her daireye ait kapalı otoparkı ve diğer özellikleriyle büyük bir dönüşümün tetikleyicisi olacağını duyurdu.

Erdoğan, ikinci etap tamamlandığında, projede 2,5 milyon metrekareyi bulacak İstanbul’un en büyük millet bahçelerinden birinin olacağını sözlerine ekledi.

Erdoğan, bölgede inşa edilecek konutların yaklaşık yarısının Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde, diğer yarısının ise çevre ilçelerdeki dönüşüm projelerinde kullanılacağını dile getirerek “Riskli olarak belirlenip boşaltılan yerlerdeki sosyal altyapıyı koruyarak kalan kısımları şehre nefes aldıracak alanlar haline getireceğiz. Bugün projenin ilk etabını oluşturan yaklaşık 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını hak sahiplerin veriyoruz. Yıl sonuna kadar bu sayıyı inşallah 4 bin 941’e çıkarıyoruz. Anahtarlarını teslim alacak vatandaşlarımıza evlerinin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Bakanlıkları ve kurumları, zihniyet ve uygulama konusunda yapılandırdıklarını, projeden malzeme kalitesine, altyapıdan acil durum müdahale planlarına kadar her şeyi yeni baştan kurduklarını dile getirdi.

Eğitimde yatırımlara vurgu yapan Erdoğan, 76 olan üniversite sayısını 208’e çıkardıklarını ve üniversite olmayan ilin kalmadığını ifade etti.

Sağlık alanında da şehir hastaneleri kurduklarını hatırlattı ve Türkiye’de yapacak daha çok icraatları olduğunu duyurdu.

Erdoğan, konuşmasının sonunda hak sahiplerinden 10 aileye temsili olarak anahtarlarını teslim etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.