Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan’ın Ekonomik Krizi Önlemek için Hızlı Hareket Etmesi Lazım

Seçim sonrasında Türk lirasındaki kaybın hızlanacağına dikkat çeken analistler, sistemik bir ekonomik kriz olmaması için Erdoğan’ın hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi.
Erdoğan’ın Ekonomik Krizi Önlemek için Hızlı Hareket Etmesi Lazım
Son Güncelleme: 
Yorum

28 Mayıs Pazar günü yapılan seçimin ardından, tüm dünyanın gözü Türkiye’ye çevrildi. Recep Tayyip Erdoğan, yeniden cumhurbaşkanı seçilirken, onlarca devlet lideri gerek sosyal medya üzerinden gerekse telefonla arayarak tebriklerini iletti.

Erdoğan’ın zaferinin yanında en çok konuşulan bir diğer konu Türkiye’nin para politikasında bundan sonra nasıl bir yol izleyeceği oldu. Türkiye, uzun zamandır faiz ve enflasyon konusunda tüm dünyanın tersine bir yol izliyor.

Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin merkez bankaları faiz oranlarını artırırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tam tersi düşük faiz politikasını izledi. Seçim sonrasında yorumlarını yineleyen analistler, düşük faize devam edilmesi durumunda Türk Lirası’nın karşı karşıya olacağı risklere değiniyor.

Ekonominin Başına Mehmet Şimşek Gibi Biri Getirilmeli

Mehmet Simsek Ekonomiye GetirilmeliBlueBay Asset Management Kıdemli Strateji Uzmanı Timothy Ash, liranın daha fazla değer kaybetmemesi ve sistemik bir ekonomik kriz yaşanmaması için Erdoğan’ın hızlı hareket etmesi ve Mehmet Şimşek gibi birini ekonomiden sorumlu kişi olarak ataması gerektiğini söyledi.

Ancak asıl sorunun başka olduğunu belirten Ash, “Soru, böyle bir kişinin faiz artırımları gibi ihtiyaç duyulan ekonomik politika değişikliklerini yapmak için yeterli özgürlüğe sahip olup olmayacağıdır.” dedi.

Eski maliye Bakanı ve 3 yıl başbakan yardımcılığı yapmış olan Şimşek, uluslararası ortamda tanınan ve güvenilen bir isim. Seçimden önce de ekonominin başına geçebileceğine dair söylentiler çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, dün Şimşek ile bir görüşme yapması bu söylentilerin yeniden dillendirilmesine ve olasılıkların değerlendirilmesine neden oldu.

Standard Chartered Bank’tan Steven Englander de liranın önümüzdeki aylarda zayıflayacağına dair yaygın bir beklenti olduğunu dile getirdi. Erdoğan’ın göreve devam etmesinin ardından yoğunlaşması gereken birçok ekonomik sorun olduğunu sözlerine ekledi.

Goldman Sachs analistleri ise seçim sonrası yayımladığı raporda piyasanın odak noktasının merkez bankasının döviz rezervleri ve lira olmaya devam edeceğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu