Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan TOKİ için İndirim Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ’den ev veya işyeri alıp geri ödemesi devam edenlerle ilgili müjdeyi verdi. İndirim ne kadar olacak?
Erdoğan’dan TOKİ için İndirim Müjdesi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ kapsamında ev veya işyeri alıp da geri ödemesi devam eden kişiler için yüzde 25 peşin ödeme indirimi kampanyasını duyurdu. Bugün itibarıyla başlayan kampanya, 19 Ekim tarihine kadar sürecek.

Kampanyaya geri ödeme taksitleri 2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar başlamış olan kişiler başvurabilecek.

Borcun tamamını kapatamayacak olanlar, kalan bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak koşuluyla ödeme yaparak yüzde 25 indirimden faydalanabilecek.

Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak duyurulan projeye başvuru sayısının 5 milyona ulaştığına dikkat çekti. Gençlerin projeye büyük ilgi gösterdiğini, kampanyaya gösterilen teveccühün, aslında vatandaşların devlete olan güveninin işareti olduğunu vurguladı.

“Kira ve Konut Fiyatları Düşecek”

Kira ve konut fiyatlarının da makul seviyelere ineceğini belirten Cumhurbaşkanı, 422 miyar TL’yi aşan bir yatırım değerinin, 200 binden fazla yeni istihdamın, 250 alt sektörü ilgilendiren bir projenin söz konusu olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Yatırımın çarpan etkisinin çok daha büyük ekonomik hareketliliğe zemin hazırladığını sözlerine ekledi.
Kira ve konut fiyatlarının dengesiz görünüm sergilediğini, konut projesi ile fiyatların makul seviyelere düşmesini beklediklerini vurguladı. Bundan hiç şüphe duymadığını aktardı.

“TOKİ’de 2. Etap Seçimden Sonra”

Cumhurbaşkanı, sosyal konutta ikinci etabın seçimden sonra başlayacağını bildirdi ve yıl sonunu beklemeyeceklerini duyurdu. Seçimi işaret ederek “Öyle yıl sonunu falan beklemeyeceğiz. Ben Murat Bey’e ifade ettim, öyle yıl sonunu falan bekleyecek zamanımız yok. Temelleri küçükten büyüğe atmaya başlayalım dedim.” şeklinde konuştu.

İlk hedeflerinin 250 bin olduğunu, daha sonra bir 250 bin daha olmak üzere toplamda 500 bin konutluk projeyi hizmete sunacaklarını kaydetti.

250 bin konut amaçlı arsayı da hazırlayacaklarını, 50 bin işyeri ile ilgili adımların da hızla atıldığını bildirdi.

Kalan taksit sayısı 12 ve daha az olan kişiler indirimden yararlanamayacak.

Arsa Alıcılarına İndirim

TOKİ, vatandaşlardan gelen yoğun talep ve ilgiden dolayı geri ödemeleri devam eden arsa satışları için yüzde 12,5 indirim yapacağını bildirdi. Kampanyadan yararlanmak isteyen kişilerin 23 Eylül-14 Ekim 2022 tarihlerinde müracaat etmeleri gerekiyor.

“MİR’e Alternatifler”

Erdoğan, açıklamalarında Rus ödeme sistemi MİR’in alternatiflerinin değerlendirildiğini ve yarın İstanbul’da yapılacak olan toplantıda kararın verileceğini de aktardı. Mir Kart olayının Rusya ile Türkiye arasındaki bir adım olduğunu, konuyla ilgili çalışmaları istişare ettiklerini belirtti.

Alternatiflerin de olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı, “Bütün dert, bu yaptırımların farklı versiyonları. Bunlar tabii gerçekten dostluğa falan yakışmıyor. Ekonomik ilişkilerimizin düzenlenmesine yakışmıyor.” dedi.

Alternatiflerin de masaya yatırıldığını, bakanların konuyla ilgili çalıştıklarını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın