Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan TL Açıklaması: Değer Kaybettiği Süreç Bitti

Cezayir dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’i eleştirdi ve Türk lirasına yönelik açıklamalar yaptı. İşte detaylar;
Erdoğan’dan TL Açıklaması: Değer Kaybettiği Süreç Bitti
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’deki temaslarının ardından Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilerle bir araya gelerek sorularını yanıtladı. Gazze’de gerçekleşen işgalin bazı ülkelerin yönetimlerini sessizliğe geçirse de toplumların vicdanını harekete geçirdiğini söyleyen Erdoğan, Almanya’yı örnek vererek sokaklarda insanlara destek olanların sayısının arttığını belirtti.

İngiltere’de, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Fransa’da, Latin Amerika’da yapılan protestoları işaret ederek herkesin İsrail Başbakanı Netanyahu’ya “artık git” der hale geldiğini aktardı. Netanyahu’nun pılıpını pırtısını toplayıp gideceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı, İsraillilerin dahi “biz de kurtulalım” deme noktasına geldiğini paylaştı.

Refah Sınır Kapısı

Mısır yönetiminin Refah Sınır Kapısı’nda olumlu adımlar attığını, ilk etapta Gazze’deki kanser hastalarından 40’ının Türkiye’ye geldiğini açıkladı. İkinci etapta bu sayının arttığını ve 88 hastaya, 67 refakatçiye ulaştığını kaydetti.

Gazzeli hastaların oradan çıkartılarak Türkiye’ye getirilmesinin artarak devamını istediklerini, en kısa sürede Mısır seyahati düzenleyebileceğini ifade etti.

Ablukayı kırmanın sadece bir miktar yardımın Gazze’ye sokulması ile gerçekleşemeyeceğini, ekonomik, siyasi, diplomatik, sosyolojik ve kültürel birçok unsuru kullanarak hem ateşkesin sağlanması hem de Gazze’nin yeniden ayağa kaldırılması gerektiğini savundu.

GCM Yatırım Banner

“İspanya’nın Yaklaşım Tarzı Olumlu”

Batılı ülkelerde bir ülke hariç bu işi sahiplenen kimse olmadığını belirten Erdoğan, sadece İspanya’nın yaklaşım tarzının olumlu istikamette geliştiğini aktardı.

En önemli noktanın tek yumruk olmak olduğunu vurguladı ve İsrail’in uygulamalarının devlet ve işgalci terörünün bir insanlık suçu olduğunu paylaştı.

Cumhurbaşkanı, “Öyle zannediyorum ki rehine takası bugün yarın yapılacak.” dedi.

“Yahudiler Ayrı Siyonistler Ayrı”

Cumhurbaşkanı, İsrail’deki olayın Siyonizmin önemli adımlarından bir tanesi olduğunu söyledi ve “Yahudiler ayrıdır, Siyonistler ayrıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Siyonizme karşı mağlup olan ve onların eşiğinde giden yapılan mevcut olduğunu, bunların içinde siyasi yapıların da bulunduğunu dile getirdi.

Ana muhalefetin başındaki ismin Netanyahu’nun ağzıyla konuştuğunu, bunlara gereken dersi vakti saati geldiğinde halkın vereceğini vurguladı.

Adayların Duyurusu Ne Zaman Yapılacak?

Cumhur İttifakı olarak yerel seçimlerde iddialı olduklarını savunan Cumhurbaşkanı, adaylarla ilgili her konuyu ince eleyip sık dokuduklarını kaydetti.

Aralık ayının ortalarına doğru artık adayları peyderpey açıklamaya başlayacaklarını belirtti.

Türk Lirası Kendini Toparlıyor mu?

Erdoğan, uygulanan dezenflasyon programının çok büyük ihtimalle lirada reel olarak değerlemeye sahip olabileceğini, yani TL’nin reel olarak değer kaybettiği sürecin sonuna gelindiğini paylaştı.

Uygulanan sağlıklı politikalar ve yapısal reformlarla yatırımcı güvenini kazanacaklarını, bu güvenin fon akışını tetikleyeceğini dile getirdi.

Fon akışının lirada değerlemeye sebep olacağını, bunun da dezenflasyonu hızlandıracağını ve büyümenin aşağı yönlü risklerini sınırlayacağını vurguladı.

Netice olarak ekonominin hem büyüyeceğini hem de enflasyonu düşüreceklerini savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.