Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan New York’ta Kritik Mesajlar

Erdoğan, Komitenin 5. Geleneksel Gala Yemeği’nde ABD’yi kapsayan açıklamalarda bulundu ve Türkiye’nin küresel çaptaki rolüne değindi. İşte öne çıkan başlıklar…
Erdoğan’dan New York’ta Kritik Mesajlar
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile ilişkilerine değindi ve Türkiye’nin küresel çapta gelişen olaylara karşı tutumu hakkında bilgiler verdi.

Komitenin 5. Geleneksel Gala Yemeği’nde konuşan Erdoğan, Türkiye ile ABD’nin çözemeyeceği sorun olmadığını vurguladı. Komiteye seslenerek “Sizler milletimizin ABD’deki gönül elçilerisiniz.” dedi. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarla birlikte nüfusu 95 milyonu bulan büyük bir aile olduklarını belirtti.

Entegrasyonu ciddi şekilde desteklediklerini, vatandaşların kendi değerlerine sahip çıkarak yaşadığı topluma uyması gerektiğini aktardı.

Erdoğan’dan ABD’ye Mesaj

Birliğin muhafaza edilmesinin ABD’nin Türk tarihini daha iyi anlamasına yardımcı olacağını sözlerine ekledi. Gerçeklerin ABD’de daha iyi idrak edilmesinin herkesin görevi olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin terörden etkilenen ve terörle en çok mücadele eden ülkelerin başında geldiğini bildirdi.

Terör örgütleriyle mücadeleyi kararlılıkla sürdürdüklerini söyleyen Erdoğan, ABD’den de müttefiklik ruhuna uygun hareket etmesini beklediklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

İslam düşmanlığının dünya genelinde arttığını, bu noktada ABD’nin de çarpık zihniyete ve Müslümanlara yönelik nefret eylemlerine karşı tedbir alması gerektiğini vurguladı.

“Mutabık Kaldık”

Devam eden süreçte ABD ile iş birliğini ortak çıkarlar doğrultusunda geliştirirken Türkiye ile ABD arasındaki sorunları çözebilmeyi ümit ettiğini sözlerine ekledi.

ABD ile bazı görüş ayrılıkları yaşanmasına rağmen birçok küresel meselede ortak tutumlara sahip olunduğunu kaydetti. ABD Başkanı Joe Biden ile iki ülke arasındaki dostluk ve iş birliğinin derinleştirilmesi ve güçlendirilmesi doğrultusunda mutabık kaldıklarını bildirdi.

“Kalıcı Barışa Kavuşturmayı İstiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya-Ukrayna savaşına da değindi. Savaşın diplomasi yoluyla sonuçlandırılmasına, bölgesel ve küresel ölçekteki menfi etkilerinin giderilmesine yönelik çabaları sürdüreceklerini vurguladı.

İstanbul Mutabakatı’ndaki olumlu iklimi önce ateşkese sonra da kalıcı barışa kavuşturmayı istediklerini belirtti. Tahıl Koridoru kapsamında atılan adımların gelişmiş ülkeler için değil az gelişmiş ülkeler veya fakir ülkeler için olduğunu bildirdi.

“Siyasi Yetkinliğe Ulaşmış Bir Türkiye Var”

Bugün ordusu ve diplomasisi ile güçlü bir Türkiye olduğunu, Türkiye’nin mültecileri denizde boğan bir ülke olmadığını, tam aksine onları denizden toplayan bir Türkiye olduğunu kaydetti.

Erdoğan, konuşmasına “Bugün, dünyada barış için çabalayan ve netice alan siyasi yetkinliğe ulaşmış bir Türkiye var.” diyerek devam etti.

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin ekonomik tablosuna dair yorumlarda bulundu. Bugün, rekor büyüme oranlarıyla ekonomisi başarıdan başarıya koşan, bölgesinde takdirle takip edilen, krizlerle başa çıkma kapasitesini en üst düzeye çıkaran bir Türkiye olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.