Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Açıkladı: Türkiye’ye Ciddi Yatırımlar Gelebilir

NATO zirvesi sonrasında uçakta gazetecilerle bir araya gelen Erdoğan, gündeme dair önemli başlıklara değindi. İşte detaylar;
Erdoğan Açıkladı: Türkiye’ye Ciddi Yatırımlar Gelebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yoğun geçen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Litvanya ziyaretini başarıyla tamamladıklarını, NATO ittifakı tarihinde ilk defa Terörizmle Mücadele Özel Koordinatörü atanması kararının ilan edildiğini açıkladı.

İsveç’in NATO’ya katılım protokollerini onaylayacak mercinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu, Türkiye’nin çıkarları çerçevesinde en doğru kararın verileceğini belirtti.

Avrupa Birliği üyelik sürecinin yeniden canlandırılması noktasında olumlu bir kanaatin hakim olduğunu, Türk ekonomisine çarpan etki yapacak Gümrük Birliğinin güncellenmesi müzakerelerini hızlandıracaklarını aktardı.

“Biden Türkiye Lehine Bir Tutum Sergiliyor”

Cumhurbaşkanı, ABD Başkanı Joe Biden’ın F-16’ların satışı konusunda Türkiye lehine bir tutum sergilediğini, zirve kapsamındaki görüşmelerinin çok verimli geçtiğini söyledi.

Üst düzey Türk yetkililerinin konuyu çözüme kavuşturmak için muhataplarıyla görüşerek bu sürecin lehe dönüştürülmesini temin edeceklerini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik süreci çerçevesinde danışmanı Akif Çağatay’ın Brüksel’e gittiğini, yarın orada konuyla ilgili olarak görüşmeler yapacağını belirtti. Bunların Türkiye lehine olacağına inandığını, Ursula von der Leyen’in de Türkiye ile ilgili olumlu şeyler söylediğini aktardı.

“Suudi Arabistan, Katar ve BAE’ye Heyetle Gideceğiz”

Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ziyaret gerçekleştireceklerini açıklayan Erdoğan, bu ziyarette umutlarının olduğunu ifade etti. Kendilerinin de bir heyetle gideceğini, bu ülkelerle ilişkileri daha da güçlendirmek istediklerini vurguladı.

Yapacakları ziyarette Türkiye’ye verecekleri destekleri bizzat görme ve yaşama imkanı olacağını kaydetti. Bu ülkelerin Türkiye’ye ciddi yatırımlar yapmaya hazır olduğunu, bunların Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelebileceğini  paylaştı.

“Ekonomiyi Güçlendirecek Adımlar Atıyoruz”

Erdoğan, “Bu ülkede enflasyonu tek haneye daha önce kim indirdi? Ak Parti kadroları” ifadelerini kullanarak yeniden bunu başaracaklarını belirtti. Ekonomiyi güçlendirecek, Türkiye’yi büyütecek adımlar arttıklarını ve atmayı sürdüreceklerini aktardı.

26 Mayıs’ta 98,5 milyar dolar Merkez Bankası rezervlerinin 30 Haziran’da 108,6 milyar dolar düzeyine çıktığını, 1 aylık dönemde net rezervlerin 14,2 milyar dolar iyileşme gösterdiğini söyledi.

Ekonomi programını, belirlenen hedefler kapsamında tavizsiz uygulayacaklarını, uluslararası yatırımları Türkiye’ye çekmek için çalıştıklarını vurguladı.

Düzensiz Göçmenler Açıklaması

Cumhurbaşkanı, düzensiz göçle mücadelenin hiçbir zaman sekteye uğramadığını, bu konuda birçok adımlar atılacağını açıkladı. Türkiye’ye girişlerin engellenmesi ve yakalananların sığınma evleri veya göçmen evlerine alınmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Düzensiz göçmenler konusunda gözle görünür değişiklikleri vatandaşların hissedeceğini, gerekli adımları atacaklarını ifade etti.

“Düşük Gelirli Bireyleri Destekleyeceğiz”

Sosyal hizmet modeliyle düşük gelirli bireyleri ve aileleri ihtiyaçları doğrultusunda desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini belirten Erdoğan, 2023’te 4 milyon haneye sağlanan destek tutarının 40 milyar lirayı bulduğunu açıkladı.

Yaşlı aylığını 1997 TL’den 2 bin 348 liraya, yüzde 40-69 arası engelli oranına sahip olan vatandaşların aylığını 1594 liradan 1874 liraya, yüzde 70 e üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylığını 2 bin 392 liradan 2 bin 811 liraya çıkardıklarını bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.