Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Ermenistan için Sonuçları Olacak

Erdoğan, 105 Yeni GSB Yurt Binası Resmi Açılış Töreni’nde Ermenistan ile ilgili açıklamalarda bulundu ve yurt ücretleri ile ilgili müjde verdi. Detaylar,
Erdoğan: Ermenistan için Sonuçları Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yeni Yurtlar Kampüsü’nde açıklamalar yaptı. 105 Yeni GSB Yurt Binası Resmi Açılış Töreni’nde konuşan Erdoğan, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerginliklere değindi. “Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu tüm dünya bilmelidir.” dedi.

“Sonuçları Olacaktır”

Erdoğan, Karabağ savaşı sonrasında imzalanan anlaşma şartlarını yerine getirmeyen Ermenistan için “ Bu tutumun elbet sonuçları olacaktır” ifadelerini kullandı. Ermenistan’ın bu yanlış yoldan dönmesini temenni ettiklerini, mutabakat şartlarını yerine getirmesini, vaktini ve enerjisini barışı güçlendirme yönünde kullanmasını istediklerini belirtti.

Yurt Ücretlerinde Değişiklik Yapılmayacak

İlk öğrenci yerleştirmelerinde yüzde 80’lik rekor karşılama oranıyla tarihimizin en yüksek yerleştirilme seviyesine ulaşıldığını aktardı. Salgın döneminde yurt ücretlerinde herhangi bir artışa gidilmediğini hatırlattı. Erdoğan, aylık 250 lira ile 450 lira arasında değişen yurt ücretlerinde bu yıl da değişiklik yapılmayacağının müjdesini verdi.

Gençlerin 81 ili gönüllerince gezdiğini, bu seyahatlerde devletin yurtlarında ücretsiz olarak konakladığını belirtti. 150 binden fazla gencin bu proje kapsamında yeni yerler görme, tatil ve seyahat yapma imkanına eriştiğini dile getirdi. Bu projeleri daha da geliştirerek gençlerin hizmetine sunmayı sürdüreceklerini bildirdi.

“Yurt Sayımızı 800’e Çıkardık”

Erdoğan, yurt sayısını 800’e, yatak sayısını ise 850 bine çıkardıklarını dile getirdi. Gençlerin en iyiye, en güzele layık olduğunu ifade etti. Atılan adımlarla Türkiye’ye ve gençlere kötü tabloyu tamamen tersine çevirdiklerini, otel konforunda odalara sahip yurt binaları inşa ettiklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

81 vilayetin tamamında, 254 ilçede ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bu imkanları sağladıklarını aktardı. Gençlere sağlanan fırsatlarla Türkiye’nin dünyanın en iyi ülkeler arasında yer aldığını sözlerine ekledi. Konfor, çalışma ve spor alanları, temizlik, güvenlik, ücretsiz internet ile öğrencilerin yaşam merkezi haline geldiğini vurguladı.

Sosyal devlet olarak bilinen pek çok Avrupa ülkesinde böyle bir altyapının olmadığını, bu gerçeği uluslararası kuruluşların bilimsel çalışmalarının kanıtladığını kaydetti. Türkiye’nin yurt kapasitesinin İspanya, Hollanda, Almanya ve Fransa’nın toplamından daha fazla olduğunu söyledi.

“Kökünden Çözdük”

10 yıl önce harçları kaldırarak sürekli provokasyon yapılan bu meseleyi kökünden çözdüklerini aktardı. Üniversite öğrencileri için kredi ve burs imkanlarını geliştirdiklerini, 450 bin öğrenci bursu ve kredisi alan öğrenci sayısını geçen yıl 1 milyon 383 bine çıkardıklarını hatırlattı.

Bugün başvuran her öğrenciye kredi veya bursun muhakkak verildiğini ifade etti. 2022’de 45 lira olan burs ve kredi tutarını her yıl artırdıklarını, şimdi lisans öğrencilerine 850 lira, yüksek lisans öğrencilerine 1700 lira, doktora öğrencilerine 2 bin 550 lira kredi veya burs verdiklerini vurguladı.

Hiçbir öğrencinin mağdur edilmediğini sözlerine ekleyen Erdoğan, yurtlarda kalan öğrencilere beslenme yardımını 750 liraya çıkardıklarını belirtti.

2023’te Burs Kredi ve Beslenme Yardımı Yeniden Görüşülecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılbaşında burs ve beslenme yardımının tekrar belirleneceğini müjdeledi. Temmuz ayında yapılan kabine toplantısında kredi ödemelerinin herhangi bir enflasyon veya faiz farkı olmadan sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasına karar kıldıklarını hatırlattı. Bu uygulamadan tüm gençlerin yararlanabileceğini söyledi.

“3 Milyon 157 Bin Gencin Kredi Sorunu Ortadan Kalkacak”

Bu uygulama ile Ekim ayında Meclis faaliyetleri başladığında yapılacak kanuni düzenleme ile hayata geçeceğini, 3 milyon 157 bin gencin öğrenim kredisi sorununu ortadan kaldıracaklarını duyurdu. Önümüzdeki yıldan itibaren ise öğrencilerin sadece aldıkları kredi rakamı kadar geri ödeme yapacağını müjdeledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.