Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Ermenistan ile İlişkilerde Tam Normalleşme Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Siyasi Topluluğu programına ilişkin düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Detaylar...
Erdoğan’dan Ermenistan ile İlişkilerde Tam Normalleşme Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çekya’da düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu toplantısına katılım gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zirve sonrasında bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Ermenistan ve Yunanistan ile ilişkilerin yanı sıra Ukrayna’da devam eden savaşa dair önemli mesajlar verdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

AB Konseyi dönem başkanı Çek Cumhuriyeti makamlarına başarılı ev sahipliği için teşekkür eden Erdoğan, her açıdan yoğun, içerikli ve verimli toplantıların olduğu bir gün geçirdiklerini ifade etti.

Zirve kapsamında Çekya Başbakanı ve AB Komisyonu Başkanı ile üçlü bir görüşme gerçekleştirmelerinin yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve İspanya Başbakanı ile bir araya geldiklerini de belirtti.

Ermenistan ile Tam Normalleşme Hedefi Mesajı

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’la görüştüklerini söyleyen Erdoğan, bölgede iyi komşuluk ilişkileri temelinde tam normalleşme hedefine ulaşabileceklerine samimiyetle inandığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Siyasi topluluğunun kıtadaki sorunları ele alması ve ortak sorunların çözümü için tam zamanı olduğunu da ifade etti.

“Türkiye’nin Yeri Doldurulamaz”

AB’nin karşılaştığı meydan okumaların üstesinden gelinmesinde Türkiye’nin yerinin doldurulamayacağını söyleyen Erdoğan, bu hakikatin Avrupalı dostları tarafından da kabul edilmeye başlandığının görüldüğünü belirtti.

AB’nin bazı ülkelerin çıkarlarına ve ihtiraslarına teslim olmadan Türkiye birlik ilişkilerini katılım perspektifi temelinde ilerletmesini beklediklerine işaret etti.

“Türkiye, Avrupa için Anahtar Rolündedir”

Yaşanan gelişmelerin, Türkiye’nin birlik ve Avrupa için anahtar olduğunu gözler önüne serdiğini ifade eden Erdoğan, özellikle Rusya-Ukrayna savaşındaki Türkiye’nin arabulucu ve kolaylaştırıcı rolünün takdirle karşılandığını söyledi.

Tüm zorluklarına rağmen tahıl koridorunun açılmasını, esir takasının sağlanmasını önemli bir diplomatik başarı olarak değerlendirdiklerini belirtti.

“Kıbrıs’ta Çözümün Tek Anahtarı…”

Bazı birlik üyesi ülkelerin Türkiye ile iş birliği ve iyi komşuluk yerine gerginliği tırmandırmayı ve kışkırtmayı tercih ettiklerini söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında, egemenliğinde, hak ve hukukunda gözü olmadığının altını çizdi.

Sadece Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin menfaatlerini koruma mücadelesini verdiklerini ifade eden Erdoğan, Doğu Akdeniz ve Ege sorunlarını uluslararası hukuk çerçevesinde çözmek istediklerini tekrar hatırlattı.

“Kıbrıs’ta çözümün tek anahtarı, Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliği ve eşit uluslararası temsilinin tescilidir” diyen Erdoğan, kalıcı çözüm için Kıbrıs adasındaki gerçeklerin kabulünün gerektiğini belirtti.

“Miçotakis Konuşmalarımdan Rahatsız Olmuş”

Erdoğan, konuşmasının devamında Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e sert mesajlar gönderdi. Miçotakis’in, yemekteki konuşmasından çok rahatsız olduğunu duyduğunu söyleyen Erdoğan “Olması gereken yerde değiller. Bunları biliyorsunuz, bütün politikaları yalan üzerine kuruludur” ifadelerini kullandı.

Şu an itibarıyla Yunanistan’la görüşeceğimiz herhangi bir şey yok diyen Erdoğan, zamana bırakmak suretiyle, zaman içerisinde bir konuşma fırsatı yakalayabileceklerini de ifade etti.

“Vakti Geldiğinde Suriye Başkanı ile de Görüşebiliriz”

Erdoğan, Suriye meselesi ve ilişkilerine de değindi. Özellikle “Vakti saati geldiğinde biz Suriye’nin başkanıyla da görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibarıyla zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor” sözleri dikkat çekti.

Tüm arzularının Suriye’deki terör gruplarının bölgeden arındırılması olduğunu belirten Erdoğan, şu anda briket evler yapma suretiyle geri dönüşü hızlandırmanın adımlarını attıklarını söyledi. Geri dönüşümle ilgili 550 bin civarında Suriyeli’nin kendi topraklarına döndüğünü de sözlerine ekledi.

“Yarın Putin’le Telefonda Görüşeceğiz”

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaş da Erdoğan’ın gündemindeydi. “Her iki liderle de çok rahat görüşebilen herhalde tek lider benim. Sayın Putin’le de görüşüyorum, Zelenski ile de görüşüyorum” diyen Erdoğan, 200 esir değişimi yaptıklarını ifade etti. Ayrıca Ukraynalı esirlerin ailelerini de aynı şekilde Türkiye’de misafir ettiklerini belirtti.

Erdoğan bunun yanı sıra, yarın Rusya Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleştireceklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın