Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Enflasyondaki Düşüş Daha Net Hissedilecek

TİSK’in düzenlediği Ortak Paylaşım Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’yi güçlendirme mücadelesini zafere ulaştıracaklarını söyledi.
Erdoğan: Enflasyondaki Düşüş Daha Net Hissedilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu tarafından düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu’na katıldı. Erdoğan, ihracatta kırılan rekoru çok kıymetli gördüklerini vurguladı ve 17 bin 2 lira olarak belirlenen asgari ücretin hayırlı olmasını diledi.

Asgari ücretle çalışanları enflasyona ezdirmeme sözünü tuttuklarını belirten Cumhurbaşkanı, asgari ücretten gelir ve damga vergilerini kaldırdıklarını hatırlattı. Sigorta prim desteğini 500 liradan 700 liraya çıkararak ellerini taşın altına koyduklarını paylaştı. TİSK’in asgari ücret müzakerelerinde yapıcı bir tavır sergilediğini belirten Erdoğan, ülkenin şartları dikkate alınarak rasyonel bir görüşme yürütüldüğünü söyledi.

Türkiye ekonomisi büyüdükçe katma değerden 85 milyonun tamamının yararlanacağını, Türkiye’yi güçlendirme mücadelesini mutlaka zafere ulaştıracaklarını aktardı.

Erdoğan’dan Yatırımcı Açıklaması

Cumhurbaşkanı, “Her bir yatırımcıya destek olmak asli görevimizdir.” ifadelerini kullandı. Şimdiye kadar bunu layıkıyla yerine getirdiklerini, 21 yıldır hiçbir zaman sermaye ayrımcılığı ve düşmanlığı yapmadıklarını söyledi.

Türkiye ekonomisine zarar verecek hiçbir yaklaşımı kabul etmediklerini vurgulayan Erdoğan, teknolojide yaşanan değişimin diğer alanlar gibi çalışma ve işverenleri yakından ilgilendirdiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası sermaye girişinin yükseldiğini, ani kur hareketlerinin azaldığını ve Merkez Bankası rezervlerinin 145,5 milyar doları bulduğunu paylaştı. İhracatta Cumhuriyet tarihin rekorunu kırdıklarını, politikaların meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Enflasyon Açıklaması

Cumhurbaşkanı, Türkiye Yüzyılı’nı Arabı, Sünnisi, Türkü, Kürdü, Alevisi ile hep birlikte inşa edeceklerini, iş dünyasının sergilediği birlik tablosunu çok değerli bulduğunu ifade etti.

2023’te milli gelirin yüzde 5,4’ü düzeyinde gerçekleşen cari açığı bu yıl yüzde 4’e, gelecek yıl yüzde 3’lere çekme hedeflerinin olduğunu açıkladı. Enflasyonda başlayan ivme kaybının ikinci yarısında daha net hissedileceğini, bu bakımdan 2024’ün herkesi şaşırtan olumlu gelişmelere sahne olacağını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın