Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan ve Abbas Görüşmesinde İsrail’e Mesaj: Kabul Etmiyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenlendi. Detaylar;
Erdoğan ve Abbas Görüşmesinde İsrail’e Mesaj: Kabul Etmiyoruz!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan ve Abbas’ın açıklamalarından öne çıkan satır başlıkları şu şekilde:

İsrail’e Kudüs ve Mescid-i Aksa Mesajı

Mahmud Abbas ile önemli konu başlıklarını değerlendirdiklerini söyleyen Erdoğan, Filistin’in ülkemizin ve halkımızın gönlünde daima müstesna yeri olduğunu ve Filistin davasına desteğin en güçlü şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.

Türkiye’nin iki devletli çözüm vizyonunu her platformda savunmakta olduğunun altını çizen Erdoğan, şu sözlerle İsrail’e Kudüs ve Mescid-i Aksa konusunda bir de mesaj verdi:

Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın statüsünün değiştirilmesine matuf eylemleri hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bu hususta hassasiyet ve beklentilerimizi İsrailli muhataplarımıza en açık şekilde doğrudan aktardık, aktarıyoruz.”

GCM Yatırım Banner

“Filistin Kurumlarına Desteğimiz Devam Edecek”

“Sanat ve kültür alanında Filistin kurumlarını desteklemeye devam edeceğiz” diyen Erdoğan, Filistin’e yönelik turizmi teşvik etmeye devam ettiklerini belirtti.

Erdoğan, ayrıca 1967 sınırlarında başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasının bölgenin barış ve istikrarı için zaruret olduğunun altını bir kez daha çizdiğini ifade etti.

Abbas’tan İki Kardeş Ülke Vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Filistin lideri Abbas da bazı açıklamalarda bulundu.

“İş birliği ve kardeşlik ilişkilerimizi ele alma fırsatını buldum” diyerek söze başlayan Abbas, Türkiye Cumhuriyeti ve kurumlarının her alanda Filistin halkının ve devletinin yanında yer aldığını ve uluslararası arenada desteklediğini bilmekte olduklarını belirtti.

Erdoğan’a, “Halkımıza, topraklarımıza, kutsallarımıza karşı devam eden İsrail işgal devleti saldırıları karşısında kayıtsız kalmayacağımızı vurguladım. Uluslararası hukuka ve imzalanan anlaşmalara bağlı kalarak mücadele edeceğimizin altını çizdim” dediğini söyleyen Abbas, İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıların kabul edilemez olduğunu vurguladı.

“Saldırılar Karşısında Dayanacak Gücümüz Kalmadı”

İsrail işgal yönetiminin yerleşim yerleri, şehirler, köyler ve Filistin kamplarına düzenli şekilde her tür saldırıyı yaptığını söyleyen Filistin Devlet Başkanı, artık bu saldırılara dayanacak güçlerinin kalmadığının altını çizdi.

“Güvenlik ve barış tamamıyla iki devletli çözümün baltalanması yönündeki gayret ve çabaların durdurulmasıyla mümkündür” ifadesini kullanan Abbas, bu şekilde 1967 sınırları içerisinde iki devletli çözümün mümkün olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın