Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Uluslararası Müteahhitlik Pazarının Yüzde 10’unu Almalıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bu alanda elde ettiği başarıları anlattı.
Erdoğan: Uluslararası Müteahhitlik Pazarının Yüzde 10’unu Almalıyız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni’nde konuştu. Türkiye’nin dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhit listesinde 48 firmayla iftihar verici bir yerde bulunduğunu açıkladı.

Bunun yanında dünyanın en büyük 225 uluslararası teknik müşavirler listesinde de 7 firmamızın yer aldığını açıkladı. Küresel ekonomik krizin en çok etkilediği alanların başında müteahhitlik sektörünün geldiğini fakat buna rağmen firmalarımızın ülkemizi başarıyla temsil etmelerinden memnun olduklarını ifade etti.

Küresel olarak yaşanan krizin malzeme ve işçi maliyetlerini artırmasının bazı zorluklara yol açtığını, salgın döneminde gelişmiş ülkelerin alt yapılarının eksikliğinin fark edilmesinin bundan sonra yapılacak yatırımların habercisi niteliğinde olduğunu söyledi.

Türkiye’nin son 20 yılda hava, deniz ve kara yolu alt yapılarını büyük ölçüde yenilediğini söyleyen Erdoğan, şehir hastaneleri, kentsel dönüşüm ve TOKİ projelerine de değindi.

Uluslararası altyapı yatırımları bakımından ülkemizin tecrübesi dikkate alındığında, bunun büyük bir avantaj olduğunu belirtti. Söz konusu yatırımların yarısından fazlasının ülkemizin merkezinde bulunduğu coğrafyada gerçekleştiriliyor olmasının da bizim lehimize olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Müteaahhitlik Hizmetlerini Tüm İmkanlarımızla Destekleyeceğiz

Uluslararası müteahhitlik hizmetlerinin büyüklüğünün 2030’lu yıllara kadar 750 milyar dolara çıkmasını öngören Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu pazardan aldığı payı ilk olarak 75 milyar dolara çıkarmayı hedeflemesi gerektiğini söyledi.

Bunun toplam pazarın yüzde 10’una geldiğini belirterek, 2053 vizyonunda ise yüzde 15’i olarak belirlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Müteahhitlerimizi yarım asırda 131 farklı ülkede, 460 milyar dolarlık proje yürüttüğünü ve bunun yüzde 90’ının son 20 yılda gerçekleştirildiğini açıkladı.

“Dövizden istihdama, teknoloji transferinden makine parkının geliştirilmesine kadar pek çok alanda sayısız faydası olan uluslararası müteahhitlik hizmetlerini tüm imkanlarımızla desteklemeyi sürdüreceğiz.” diyen Erdoğan, artık daha büyük ölçekli daha büyük katma değerli projelerde gerekiyorsa girişim ortaklıkları kurarak yer alınmasını istedi.

Erdoğan’ın konuşmasının ardından ödül alan müteahhitlik firmalarının yöneticileri sahneye davet edilerek ödülleri takdim edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın