Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Türkiye Yüzyılı İnsanlığa Deniz Feneri Olacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyadaki anlayışın insanı meta olarak gördüğüne Türkiye'nin ise insanı merkeze oturttuğuna işaret etti. İşte detaylar;
Erdoğan: Türkiye Yüzyılı İnsanlığa Deniz Feneri Olacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda Tıp Tarihi ve Ortak Geçmiş Vefa Ödül Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında Türkiye Yüzyılı’nın herkes için deniz feneri niteliğinde bir rehber olacağını ve en iddialı alanınınsa sağlık olacağını vurguladı.

Dünyadaki her şeyi bir meta olarak gören anlayışın, bu düşünceyi insan için de benimsediğini belirtti. Buna karşılık Türkiye’nin medeniyet birikiminin merkezine insanı oturttuğunu ancak dünyanın pek çok yerinde insanın sadece araç olarak görüldüğünün altını çizdi.

İnsanın Eşya Seviyesine İndirgendiği Zihniyetin Sonuna Gelindi

İnsanın artık eşya seviyesine indirgendiği ve bu zihniyet ile ilerlendiğini söyleyen Erdoğan, bu yolun sonuna gelindiğini aktardı. Bilim çalışmalarının ise teknolojinin kutsanmadan sürdürülmesi gerektiğini savundu.

Tahıl koridorunda yaşanan sıkıntılara da değinen Erdoğan, anlaşma kapsamında bugüne kadar Ukrayna buğdayının 9,3 milyon tonunu dünyanın hizmetine sunulduğunu bildirdi. Böylelikle gıda krizinin nispeten azaltıldığına dikkat çekti.

Tahıl Koridoru Anlaşmasında Rusya’ya Kolaylık Gösterilmedi

Erdoğan konuşmasında tahılı işaret ederek, Rusya’nın yapılan anlaşmada Ukrayna’ya gösterilen kolaylıkların kendisine sunulmaması sebebiyle tereddütlü davrandığını belirtti. İnsanlığa hizmet için bu zamana kadar gösterilen gayretin kararlılıkla devam edeceğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Yüzyılı vizyonunun çerçevesinde amacın, uluslararası sağlık hizmetleri alanında Health Türkiye markasının zirveye çıkarılması olduğunu açıkladı. Erdoğan, Türk vatandaşlarının tükettiği her 100 ilaçtan 89’unun yerli üretim olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin dünyada Covid-19 aşısı üreten 9 ülkeden biri olduğunu bildiren Erdoğan, tıbbi cihaz alanında ithalatın ihracatı karşılama oranının yüzde 5’e çıkarıldığına dikkat çekti. Tüm bu çalışmalarla amacın Türkiye’yi sağlık alanında zirveye çıkması ve dünyanın şifa merkezi haline gelmesi olduğuna işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.