Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Macaristan İş Forumu’nda İşbirliği Vurgusu Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılacağını söyledi ve savunma sanayisine planlar olduğunu belirtti. İşte detaylar;
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Macaristan İş Forumu’nda İşbirliği Vurgusu Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Macaristan İş Forumu kapsamında Macaristan’da bulunuyor. Yaptığı konuşmasında iki ülke arasındaki işbirliğinin artırılacağını ve savunma sanayisine yönelik adımların planlandığını ifade etti. Ayrıca Avrupa’nın mülteci konusunda verdiği sözleri tutmadığını dile getirdi.

Erdoğan, Macaristan ile savunma sanayisine yönelik adımların atılacağının planlandığını söyledi ve ortak projelere imza atılacağını belirtti.

Yıl sonuna kadar 40 milyon turistin Türkiye’de ağırlanacağını ifade eden Erdoğan, 2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefi olduğundan da bahsetti. Taahhütte Afrika’da ortak projelere girileceğine dikkat çekerken, Macaristan ile bankalar arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini de söyledi.

Erdoğan, “Biz Macaristan’ı yabancı bir ülke olarak görmüyoruz” dedi ve Orta Asya’ya uzanan kadim dostluğa sahip olduğumuzu dile getirdi.

İki ülke arasında ilişkilerde muazzam bir ivme yaşandığını söyledi ve Macaristan işbirliği ile Afrika’da ortak yatırıma girilmesine vurgu yaptı. Erdoğan, “Macaristan’ı ticaret üssü ve en önemli geçiş noktalarımızdan biri olarak görüyoruz. Avrupa’ya ihraç konusunda bir merkez haline gelmeli,” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin ise son 16 yıldaki projelerle altyapısının daha da güçlendirildiğini söyledi.

Macaristan ile savunma sanayisine yönelik bazı adımlar atılmasının planlandığını ifade eden Erdoğan, yatırımların artırılacağına dikkat çekti.

Yeni Havalimanı’nın tüm etapları devreye girince 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük 3 havalimanından biri olacağını ifade etti. Erdoğan, “2002’de 36 milyar dolar olan ihracatımız, 165 milyar dolara ulaşmıştır. 2023’te 500 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz,” dedi. Macaristan ile ciddi yatırımlar yapan şirketler olduğunu da belirten Erdoğan, bankalar arasındaki ilişkilerin de güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin manipülatif saldırıların hedefi olduğunu ve tüm kurumlarla birlikte önlemler alındığı söylemini yineledi.

Son birkaç aydır yaşanan spekülatif ekonomik saldırılar olduğuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye ve Irak’ta kendi huzuru ve güvenliğini sağlamak için attığı adımların bazı çevrelere zarar verdiğini söyledi. 4 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığımızdan bahsederek, 33 milyar dolar bütçeyeye dikkat çekti. Bu konuda hiçbir kuruluştan doğru dürüst yardım alınmadığını söyleyen Erdoğan, AB’nin sözünde durmadığını da tekrarladı.

Erdoğan, Türkiye ekonomisinin ve bankacılık sisteminin şoklara karşı dayanıklı olduğunu, kimsenin bunu çökertemeyeceğini de söyledi.

Saldırılara karşı önlemlerin alındığını ve Berak Albayrak tarafından açıklanan programın bu konuda etkili olacağını belirtti. Alınan önlemler ile ekonominin dengelenmeye başladığını da ifade etti. Bu noktada Macaristan ile ticaretin büyük bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Türk iş adamlarının vizeye tabi olması potansiyelimizin kullanılamamasının önündeki en büyük engellerdendir,” dedi.

Erdoğan konuşmasının sonunda Macaristan Başkanı Viktor Orban’a “Dostum Orban” diye çağrı yaptı ve ilişkilerin ekonomik boyutta da güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. “Dostum Orban da bu konularda kararlıdır. Macaristan’dan ne alabileceksek almaya, Macaristan da bizden ne alabilecekse alma konusunda teyitleştik,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum