Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Türkiye İnsansız Hava Araçları Teknolojisinde İlk Üçte

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Hırvatistan arasındaki ticaret hacminin 6 yılda iki buçuk katına çıktığını açıkladı. İşte detaylar;
Erdoğan: Türkiye İnsansız Hava Araçları Teknolojisinde İlk Üçte
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Zagreb’de Türkiye-Hırvatistan İş Forumu’nda açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin insansız hava araçları teknolojilerinde dünyanın en başarılı 3 ülkesinden biri olduğunu duyurdu.

Hırvatistan’a en son ziyaretini 2016 yılında gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, 2016 yılından bugüne kadar ticaret hacminin iki buçuk katına çıktığını kaydetti. Türkiye ve Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yılının kutlandığı bilgisini verdi.

İki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerin ayrıntılarıyla ele alındığını aktaran Erdoğan, alınan kararların ülkeler arasındaki dostluk ve iş birliğinin ileri taşıyacağını açıkladı.

Türkiye ve Hırvatistan’ın bölgesel konumları ve ekonomileri itibarıyla ortak ülkeler olduğuna değinilerek, 2015 sonunda 387 milyon dolar olan ticaret hacminin 2021 sonunda 900 milyon dolara ulaştığı paylaşıldı.

2022’nin İlk 8 Ayında Ticaret Hacmi 760 Milyon Dolar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hırvatistan’a son yaptığı ziyareti işaret ederek, ticaret hacmi için o zaman belirlenmiş olan 5 yılda 1 milyar dolara ulaşma hedefinin salgın nedeniyle küçük bir sapma olduğunu iletti.

GCM Yatırım Banner

Ancak bu yıl hedefin rahatlıkla aşılacağı ifade edilerek, bu senenin ilk 8 ayında ticaret hacminin 760 milyon doları geçtiği eklendi.

Yeni hedefin kısa vadede 2 milyar dolar olarak belirlendiğini bildiren Erdoğan, “Orta ve uzun vadede ise 5 milyar dolara ulaşmamızın önünde hiçbir engel görmüyorum.” diyerek planlarını duyurdu.

Türkiye ile Hırvatistan arasında gerçekleşecek olan kapsamlı ekonomik ve ticari iş birliklerinin ülkelerin yanı sıra bölgenin gelişmesine de katkı yapacağı ifade edildi.

Türkiye’nin Müteahhitlik Sektörü 11 Bin 300 Proje Üstlendi

Hırvatistan’da faaliyet gösteren Türk firmalarının turizm, yenilenebilir enerji ve bankacılık sektörlerindeki yatırımlarının 200 milyon euroya ulaştığının bilgisi verildi.

Potansiyel iş birliği alanları arasında özellikle tarım, hayvancılık ve sulama projelerinin olduğunu belirten Erdoğan, Hırvatistan’ın Avrupa pazarlarına yakınlığındaki avantajlarını işaret etti.

Türkiye’nin yurt dışı müteahhitlik sektörünün bugüne kadar toplam 460 milyar dolar değerinde 11 bin 300 proje üstlendiğinin altı çizildi.

İnsansız hava araçları teknolojilerinde atılan adımları ifade ederek, Türkiye’nin bu alanda dünyanın en başarılı üç ülkesinden biri olduğunu kaydetti.

Akıncı taarruzi insansız hava aracının da katılmasıyla bir üst lige çıkıldığını duyuran Erdoğan, insansız hava aracı filosunun muharip insansız uçak sistemi ile dünyanın bir numarası haline getirileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.