Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Afrika İş Forumu’nda Yatırımların Arttığına Dikkat Çekti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda iki ülke arasında yatırımlarla ticaretin arttığını söyledi. İşte detaylar;
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Afrika İş Forumu’nda Yatırımların Arttığına Dikkat Çekti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu kapsamında düzenlenen toplantıda konuşma yaptı. Hem yatırımların hem de ticari ilişkilerin arttığını ifade etti. Ayrıca Macaristan ile birlikte Afrika yatırımları için projeler planlandığını yeniden dile getirdi. Afrika kıtası ile ticaretimizin 2017 yılında 20,6 milyar dolara yükseldiğine dikkat çekti.

“Macar dostlarımızlar birlikte Afrika’da ortak yatırıma gidebiliriz dedik,” sözünü hatırlatan Erdoğan, yatırımların artacağını yineledi.

Macaristan ile Ortak Afrika Projesi

Teşekkürlerini sunarak konuşmayan başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkilerin, ticaretin, yatırımların ve dayanışmanın artırılması mesajını verdi. Afrika Kıtası ile işbirliğine önem verdiklerini söyleyen Erdoğan, “2005 yılını Başbakanlığım dönemimde Afrika yılı ilan etmiştik,” dedi. Bugün aynı tempoda ilişkilerin arttığını dile getirdi.

Kazan-kazan ve eşit ortaklık temelinde karşılıklı sayıya dayalı bir ilişki kurulduğunu söyleyen Erdoğan işbirliğinin güçlendirileceğini belirtti.

İlişkiler Daha da Artırılacak

Afrika açılım politikalarının 2003 yılından beri devam ettiğini ve meyvelerinin toplanmaya başladığını ifade etti. Dünyadaki en büyük diplomatik temsilciliğini Afrika ülkesi olan Somali’de açıldığını hatırlatan Erdoğan, büyükelçiliklerin yanı sıra; TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı, Anadolu Ajansı, Türk Hava Yolları gibi kurumların varlığını artırdıklarını söyledi.

Erdoğan, 65 milyar liralık 1150 proje üstlenildiğini belirten Erdoğan, 46 Afrika ülkesi ile ticari ve ekonomi anlaşması imzalandığını dile getirdi.

Afrika ile Ticari ve Ekonomik Anlaşma

12 ülkeyle de çifte vergilendirmenin önlenmesi için anlaşma imzalandığını ifade etti. Afrika’dan da bu projelere büyük destek geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “BM, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi alanlarda Türkiye’nin yürttüğü haklı mücadeleye Afrikalı dostlarımız destek verdi,” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afrika’daki dostlarımızla Macar ve Türk Eximbank’la yatırımlara girelim,” diyerek ortak yatırımlara dikkat çekti.

Türk Eximbankla Yatırımlara Başlanacak

Pek çok ülkenin darbecilere kucak açtığını; ama Afrika’nın bunu yapmadığını hatırlatan Erdoğan, mülteci konusuna da değindi. Birçok zengin Batılı ülkenin mültecileri ölüme terk ettiğini; ama Afrika’nın kucak açtığını dile getirdi. Batılı ülkelerin Afrika’nın yeraltı kaynaklarını kendi mallarıymış gibi kaçırdıklarını belirterek Afrika’nın bu muameleyi hak etmediğini ifade etti. Erdoğan, “Afrika’nın altınları, elmasları, platinleri ne oldu? Acaba bunları kimler gelip bir yerlere taşıdı?” söyleminde de bulundu.

Erdoğan, dünyada savaşların, çatışmaların ve göçlerin yükünü, Batılı devletlerin değil, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çektiğini söyledi. Özellikle tarım alanlarının ve yeraltı kaynaklarının kullanımında adaletsizliğin söz konusu olduğunu belirterek, “hürriyetimizi kimse bize altın tepside sunmadı. Biz dişimizle, tırnağımızla kazandık,” ifadelerini kullandı.

Afrika ile ticarette milli para kullanımı vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “gelin ortak iş yapalım” ifadelerini de tekrarladı.

Afrika ile Ticarette Yerli Para

Afrika’daki yatırımların tutarının 6,2 milyar doları geçtiğini söyleyen Erdoğan, döviz baskısından kurtulmak için çağrıda bulundu. Erdoğan, “bir zamanlar stratejik ortaklarımızdan biz silahsız hava aracı istediğimiz zaman bize verdikleri cevap, kongre müsaade etmiyor. Fakat kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Şimdi biz bunu üretiyoruz. Pazar çeşitliliğimizi artırarak uzun vadeli ortaklıklara gitmeye çalışıyoruz,” dedi.

Ticareti, döviz kurunun getirdiği risklerden kurtarmak istediklerinden bahseden Erdoğan, alternatif yollara inanmanın önemli olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Artık tüm Afrikalı dostlarıma, kardeşlerime söylüyorum; yerli para, milli parayla gelin ortak iş yapalım,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum