Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Türk Dünyası İlk Yardıma Koşanlar Arasında Yer Aldı

Ankara'da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, 6 Şubat depremleri sonrasındaki sürece dair açıklama yaptı.
Erdoğan: Türk Dünyası İlk Yardıma Koşanlar Arasında Yer Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Olağanüstü Zirve Toplantısı’nda konuştu.  Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım temasıyla düzenlenen zirve Ankara’da yapılıyor.

Konuşmasına “Zirvenin düzenlenmesi için çağrıda bulunan can Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı Aliyev’e şükranlarımı sunuyorum. Bugünkü zirvemizle Türk dünyasının tek yürek tek vücut oluğunu en üst düzeyde bir kez daha göstermiş olacağız.” sözleriyle başlayan Erdoğan, 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremleri hakkında konuştu.

Depremin 14 milyondan fazla insanı etkilediğini ve 49 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyledi.

6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından Afet Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım temalı olağanüstü zirve ile bir araya geldiklerini, toplantının başarılı şekilde icra edilmesinde gayreti olan dönem başkanı Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’e de teşekkür ettiğini belirtti.

Depremde 115 binden fazla insanın yaralandığını, bu büyük felaketin açtığı yaraları sarmak için tüm imkanların seferber edildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek yıl içinde 316 bin, toplamda 650 bin konut yaparak hak sahiplerine teslim etmeyi planladıklarını açıkladı.

Depremden Sonra Sel Felaketi Yaşandı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Deprem felaketinin yaralarını sarmakla uğraşırken şimdi de sel felaketine maruz kaldığımızı belirten Erdoğan, eşine rastlanmamış bir yağışın Şanlıurfa ve Adıyaman’da çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine yol açtığını söyledi.

Yerleşim yerlerinin ciddi hasarlar aldığını ve bu kadar büyük bir afet karşısında eldeki imkanların yetersiz kaldığını ifade etti.

6 Şubat depremlerinin meydana getirdiği yıkımın çok büyük olması sebebiyle uluslararası yardım çağrısında bulunduklarını, Türk dünyasının ise yardıma ilk koşanlar arasında yer aldığını belirterek, “Acılar paylaşıldıkça azalır anlayışı ile en zor anımızda bizi yalnız bırakmadınız. Arama kurtarma ekipleriniz birçok vatadaşımızı yeniden hayata bağladı. Kurduğunuz sahra hastaneleri ile yaralılarımızın tedavisine yadım ettiniz. Gönderdiğiniz ata yadigarımız çadırlar vatandaşlarımıza yuva oldu. Aziz milletimiz bu desteğinizi hiçbir zaman unutmayacaktır.” dedi.

Afetler ve etkileri ile mücadelede çok taraflı iş birliğinin artırılması gerektiğini, teşkilatın bünyesinde bu yönde bazı adımlar atılmış olduğunu açıkladı.

Teşkilatın sivil koruma mekanizmasının kurulması ile afet süreçlerini daha etkin planlama ve uygulama kabiliyetine kavuşacağını, 2021 yılındaki İstanbul zirvesinde mutabık kalınan akıllı şehirler ve yeşil teknolojiler kapsamında dayanıklı ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.