Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan TOBB Ekonomi Şurası’nda Osmanlı Ticaretinden Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TOBB İkiz Kuleler Konferans Salonu'nda düzenlenen Ekonomi Şurası'nda Osmanlı Devleti'nin ticaretinden bahsetti. İşte konuşmadan satırbaşları...
Cumhurbaşkanı Erdoğan TOBB Ekonomi Şurası’nda Osmanlı Ticaretinden Konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda düzenlenen Ekonomi Şurası’nda önemli açıklamalarda bulundu. Ticaret alanında hem ülkemizde hem de dünyada yaşananlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı Devleti’nin ticari başarısından bahsetti.

Erdoğan, 16 yılda ülkede büyümenin sağlandığını söyledi ve teknoloji, e-ticaret konularında birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Erdoğan 16 Yıllık Yolculuk Vurgusu2023 hedeflerine atıfta bulunan Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğini dile getirdi. “Türkiye’yi üst gelir grubuna sizlerle birlikte taşıyacağız. 81 milyonun tamamnının aş, iş, gelecek sembolü olarak daha kapsamlı hizmetlere inşallah birlikte imza atacağız. Çünkü biz hep birlikte Türkiye’yiz, hep birlikte Türk ekonomisiyiz,” ifadelerini kullandı.

Ticaret ve siyasette başarının sırrının inanmak olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin en büyük sorununun kendi içindeki bir takım kifayetsizler olduğunu söyledi. Erdoğan, kendi kültürünü ısrarla kötüleyen ve karikatürize eden bir zihniyetin ülkenin geleceğine hiçbir katkısı olmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17. ve 18. yy’da Osmanlı’da madeni eşya imalatı, kuyumculuk, boyacılık, deri ve dokuma işlerinin gelişiminden de bahsetti.

Osmanlı Ticareti VurgusuErdoğan, “Osmanlı’yı ve daha önceki ecdadı Avrupa kapitalizmiyle değerlendirmeye kalkanlar orada aradıklarını bulamıyorlar. Dönemin şartları gereği iktisadi sistemin omurgasını oluşturan Osmanlı toprak sistemi başlı başına bir dünyadır,” ifadelerini kullandı. Osmanlı ticaretine değinen Erdoğan, sözleriyle büyük alkış topladı.

Fransız konsolosunun hayretle ülkesine döndüğünden bahseden Erdoğan, iş adamının Osmanlı’da üretilen gümüş tellerin daha kaliteli oluşana hayran kaldığını belirtti. Kumaş boyada da Osmanlı’nın çok ileride olduğunu hatırlatan Erdoğan, Avrupa’daki birçok firmanın ipliklerini İzmir’e getirip boyatıp sonra ihraç ettiğini belirtti. İlgili dönemde İstanbul’daki boya, ayakkabı imalatı, bakır kalayı gibi alanlardaki başarılı ustalardan bazılarının çok cazip imkanlarla Avrupa’ya transfer edilmeye çalışıldığını gördüklerini belirtti.

Erdoğan, “Avrupa bize hayranlıkla bakıyordu. Bizim ecdadımız 200 yıl öncesine kadar pek çok Avrupa ülkesinin önünde yer alıyordu,” dedi.

Osmanlı Avrupa'nın Önünde VurgusuCumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’nın kitlesel sanayi üretimine başlamasından sonra Osmanlı’nın da boş durmayarak kendi ihtiyacını karşılamaya yönelik hamleler yaptığını hatırlattı. O dönemdeki reformların her birinin ise iktisadi reformlarla desteklenmeye çalışıldığını ifade etti.

Türkiye’nin son dönemde yaşadığı dalgalanmalara da dikkat çeken Erdoğan, dalgalanma ile orantılı olmayan fiyat artışlarına değindi. Her gün yeni bir örneğin karşılarına geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, akıl ve ahlak dışı tanımını kullandı. Devletin, millet üzerindeki yükleri azaltmak için elinden geleni yaptığını açıklayan Erdoğan, fırsatçılığa izin vermeyeceklerini ifade etti.

Faiz oranlarındaki ve enflasyondaki belli düşüşe karşın marketlerde fiyatların düşmediğini söyleyen Erdoğan, hesap soracaklarını belirtti.

Erdoğan Market Fiyatları Düşmüyor Dedi“Kimseye zararına iş yap demiyoruz,” diyen Erdoğan, fiyatlarda bir değişim olmadığını ve hala vatandaşın nasıl soyacaklarını düşündüklerini vurguladı. Krizi fırsata çevirme sözünü yanlış anladıklarını söyleyen Erdoğan, dönemin karı artırma değil, biraz kısma dönemi olduğunu dile getirdi.

İhracatta 168 milyar dolar ile rekor kırıldığını hatırlatan Erdoğan, hedefin 500 milyar dolar olduğunu ifade etti. Trump ile son görüşmelerinde en az 75 milyar dolarlık ticarete ulaşmak gerektiğini söylediğini belirtti. Dün akşam yaptıkları konuşmada da bunu tekrar dile getirdiklerini söyledi. Erdoğan Trump’ın kendine “Tersanecilikte ne kadar güçlü olduğunuzu biliyorum, demir-çelikte arkadaşlarımız çalışsınlar,” dediğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum