Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Terörü Kaynağında Bertaraf Etme Stratejimize Devam Edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya'nın Bali adasında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sonrası önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...
Erdoğan: Terörü Kaynağında Bertaraf Etme Stratejimize Devam Edeceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi sonrasında kameralar karşısına geçerek basın toplantısı yaptı. Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde ele alınan konuları anlattı.

Erdoğan sözlerine, Pazar günü İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde gerçekleşen terör saldırısı hakkında konuşarak başladı.

Terörü sert bir dille kınayan Erdoğan, hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerine baş sağlığı dileyerek “Tüm dost ve müttefiklerimizin, Türkiye’nin haklı mücadelesine samimi desteğini bekliyoruz. Terör tehdidini kaynağında bertaraf etme stratejimizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Ardından sözü tüm dünyanın ortak sorunu olan enflasyon meselesine getirdi. Birçok ülkenin enflasyonla mücadele derken uyguladığı yanlış politikanın beraberinde daha başka sorunları getirdiğine dikkat çekti.

G20’nin bu seneki teması “Birlikte toparlanma daha güçlü toparlanma” olduğunu, dünyanın son 3 yıldır salgın ve çatışma gibi sorunlarla mücadele ettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD ve Avrupa olmak üzere birçok yerde enflasyonun son 50-60 yılın en yüksek seviyelerine çıktığını, küresel ekonomiyle ilgili resesyon endişelerinin giderek arttığını ve yakın gelecekte de bizleri bekleyen tehlikeleri işaret ettiğini sözlerine ekledi.

Krizin en şiddetli vurduğu ülkelerin Afrika ülkeleri olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin açlıkla mücadele eden milyonlarca insan için üzerine düşeni yapacağını ifade etti.

Her Yıl 1 Milyar Ton Gıda Çöpe Gidiyor

Türkiye’nin Ukrayna tahılı için de gerekenleri yaptığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 milyon ton tahılının sevkiyatı ile gıda krizine çözüm sağladıklarını söyledi. Her yıl 1 milyar ton gıdanın çöpe gittiğini ve 2 milyar insanın ise yoksulluk içinde yaşadığını sözlerine ekledi.

Zirve kapsamında Endonezya Cumhurbaşkanı Widodo, Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman, ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Meloni ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile temaslarda bulunduğunu açıkladı.

Tahıl koridoruyla ilgili olarak görüşmelerin devam ettiğini ve şu an için bir sıkıntı olmadığını söyledi.

Rusya’nın Açıklamasına Saygı Duymak Durumundayım

Rus füzelerinin Ukrayna sınırına düşmesi ile ilgili olarak konuşan Erdoğan, “Rusya’nın yaptığı açıklamaya saygı duymak durumundayım. Rusya’nın ‘Bizimle bu işin alakası yoktur’ demesi bizim için önemli.” dedi.

Bunun yanında Biden’in füzelerin Rus yapımı olmadığını açıklamasının da Rusya ile alakası olmadığını gösterdiğine dikkat çekti.

Erdoğan açıklamasına, “Bu sabah Scholz ile de yaptığım görüşmede 6 NATO ülkesi olarak birbirleriyle irtibat kurduklarını söyledi. Bu füzenin Rus yapımı olmadığını söylemesi bir yol açıyor, burada ısrarla Rus yapımıdır diye üzerine gitmek bu işi tahrik etmektir.” sözleriyle devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın