Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye Konusunda Ülkelerin Duyarsızlığı Devam Ediyor

İngiltere’de düzenlenen NATO Zirvesi kapsamında yapılan Dörtlü Zirve’nin iyi geçtiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, öte yandan Suriye’deki güvenli bölge konusunda halen duyarsız davranan ülkeler olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye Konusunda Ülkelerin Duyarsızlığı Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlandırdı. Fransa, Almanya ve İngiltere devlet başkanlarıyla yapılan Dörtlü Zirve’de Suriye meselesi ele alınırken, Erdoğan görüşmenin gayet iyi geçtiğini söyledi.

Toplantıda Cumhurbaşkanı’na Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gibi isimler de eşlik etti.

Erdoğan, Türkiye’deki Suriyelilerin kısım kısım ülkelerindeki güvenli bölgelere gönderilmesi planlarını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanSuriye konusunun ele alındığı Dörtlü Zirve’de bir ülkenin duyarsız davranışının devam ettiğini söyleyen Erdoğan, güvenli bölge planlarından bahsettiğini açıkladı. Türkiye’nin imkanları doğrultusunda Resulayn ve Tel Abyad bölgelerindeki çalışmalara başlamak istediğini, daha sonra Türkiye’deki Suriyelilerin kendi evlerine gönüllü olarak geri yollanmasını amaçladıklarını anlattı.

Libya’da Nisan ayından bu yana devam eden sürece ilişkin; “Her şeyden önce Libya mutabakat muhtırasıyla alakalı olarak biz meşru yönetimle bu işi imzalamış bulunuyoruz. Şu anda arkadaşlarımız Meclis’e aktardılar ve Meclis’te bu süreç devam ediyor.” dedi.

Söz konusu muhtıranın Meclis’ten geçmesiyle hızlıca adım atılacağını ve artık resmi bir şekilde yürürlüğe girmiş olacağını söyledi.

Sözlerine “Ama karşı taraf da tabii bundan rahatsız. Hakları olmayan şeyleri hak edinme durumuna geçenler böyle bir durum olunca tabii sıkıntıya girdiler. Tabii başta Yunanistan olmak üzere Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail rahatsız olduğu gibi Avrupa Birliğini de tahrik ediyorlar.” şeklinde devam etti.

Türkiye’nin garantör ülke olma hakkı doğrultusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını sonuna kadar koruyacaklarını belirtti.

Trump ile yapılan görüşmede 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi doğrultusunda çalışmalara ağırlık verilmesinde karar kıldıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan- TrumpABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmenin çok iyi geçtiğini dile getiren Erdoğan, iki ülke arasında sorun yaratan konuları tekrardan konuştuklarını anlattı. S-400 ve F-35 meselesinde ise çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Türkiye’nin PKK/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadele eden tek NATO üyesi ülke olduğunun altını çizdi. Kendi güvenliğimiz tehlike altına girdiğinde kimseden onay almadan operasyon başlatabildiğimizi ve şu anda çok güçlü bir Türkiye olduğunu söyledi.

Tüm dünyada mülteci ağırlama konusunda Türkiye’den daha fazla ev sahipliği yapan bir ülke olmadığını hatırlatan Erdoğan, sığınmacılar için 30 milyar dolardan fazla yatırım yaptıklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu