Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Rusya-Ukrayna Savaşı Müzakere Masasında Sonlanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve BM Genel Sekreteri Guterres'in Ukrayna'nın Lviv kentinde gerçekleştirdiği üçlü zirve sona erdi. Detaylar haberde;
Erdoğan: Rusya-Ukrayna Savaşı Müzakere Masasında Sonlanacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in katılımıyla Lviv’de gerçekleşen üçlü zirve sona erdi.

Yaklaşık 40 dakika süren üçlü zirvede gündemdeki önemli konular ele alındı.

Tahıl anlaşması sonrası yaşanan gelişmeler, kriz yaratan Rusya’nın kontrolündeki Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki son durum ve Ukrayna-Rusya savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesine yönelik atılabilecek adımlar zirvenin en önemli maddeleriydi.

Erdoğan zirvenin bitiminin ardından dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Açıklamalardan satır başları şu şekilde…

“Ukrayna ile İş Birliğimizi İlerleteceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Ukrayna-BM Zirvesi’nde öncelikle iş birliği ve dayanışmayı artırma kararı aldıklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan, Harkiv’de 9 sivilin öldüğü ve pek çok kişinin yaralandığı füze saldırısıyla ilgili taziyelerini ilettiğini de dile getirdi.

“Bir Çernobil Vakası Daha Yaşamak İstemiyoruz”

Zirvenin önemli gündem maddeleri arasında yer alan Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki son duruma da değinen Erdoğan, nükleer tesisteki çatışmalardan endişe duyduklarını ve yeni bir Çernobil yaşamak istemeyeceklerini söyledi.

“Ukrayna’nın İmarına Gereken Destek Verilecek”

325 bin Ukraynalıya geçici olarak ev sahipliği yaptıklarının altını çizen Erdoğan ülkeye ayrıca şimdiye kadar 98 tır insani yardım malzemesi gönderildiğini belirtti.

Savaşın Ukrayna’ya verdiği fiziki yıkımı ve hasarı ele aldıklarını belirten Erdoğan, ülkenin yeniden imarı için gereken desteğin verileceğini Zelenski ile paylaştığını söyledi.

1 ay önce BM- Ukrayna-Rusya -Türkiye olarak tarihi nitelikte bir ortak çalışma örneğini sergilediklerini belirten Erdoğan, Ukrayna tahılının ihracını mümkün kılan mutabakatın olumlu yansımalarının dünya genelinde hissedildiğini vurguladı.

“Savaş Müzakere Masasında Sona Erecek”

Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasında tüm şiddetiyle devam eden savaşın sona erdirilmesi için diplomatik sürecin canlandırılması adına uluslararası toplumun destek vermesine özellikle işaret ettiklerini de belirtti.

Savaşın en nihayetinde müzakere masasında sonuçlandırılmasını ümit ediyorum” diyen Erdoğan, Zelenski ve Guterres’in de bu konuda aynı fikirde olduklarını ifade etti.

Mart ayında İstanbul’da şekillenen parametreler üzerinden müzakerenin canlandırılabileceğine inandığını söyleyen Erdoğan, bu hedefe yönelik olarak tekrar arabulucu rolü oynamaya hazır olduklarını da belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.