Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan, Prens Selman ile Görüştü: İş birliğinde Yeni Dönem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası ortak bildiri yayımlandı.
Erdoğan, Prens Selman ile Görüştü: İş birliğinde Yeni Dönem
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Veliahtı ve Başbakan Yardımcısı Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz Al Saud ile bir araya geldi.

Ziyaret kapsamında Veliaht Prens Bin Selman için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi karşılama töreni düzenlendi. Karşılama törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra 10 bakan katılım sağladı.

Baş başa yapılan görüşme 2 saat sürerken, ortak bildiri yayımlandı. Bildiride iki ülke arasındaki karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve turizmle ilgili ortak faaliyetlerin teşvik edilmesine dair kararlar alındığı ifade edildi.

Görüşmenin iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilerin derinliğini bünyesinde barındıran samimiyet ve kardeşlik ortamında gerçekleştirildiği vurgulandı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin muhtelif yönleriyle ele alındığı kaydedilen bildiride, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik ve kültürel ilişkiler dahil olmak üzere iki ülke arasındaki ikili ilişkilerde yeni bir işbirliği döneminin başlamasına yönelik ortak kararlılık vurgusu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Görüşmede enerji alanında tedarik zincirlerinin yerelleştirilmesi ve bu alanlarda ilgili projeler geliştirilmesi hususları üzerinde çalışılması arzusunu dile getirildi.

Anlaşmaların Sürdürülmesinde Mutabık Kalındı

Ortak bildiride yapay zekâ, dijital teknolojiler ve akıllı şehirler alanlarında üretim ve yatırım ortaklıklarının geliştirilmesi ve bu alanlarda faaliyet gösteren özel sektör aktörlerinin işbirliğine teşvik edilmeleri hususlarında görüş birliğine varıldığına yer verildi.

İklim değişikliği ve çevre kaynaklı sınamalarla mücadele konusundaki kararlılıkların vurgulandığı görüşmede, bu alanlarda iş birliğinin artırılması hususunda fikir birliğine varıldı.

Turizmle ilgili Ortak Faaliyetler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Prens Selman arasındaki görüşmede, savunma konusunda iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek ve bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik ülke arasında imzalanan anlaşmaların etkin hale getirilmesi hususunda mutabık kalındığı belirtildi.

Turizm alanında da iş birliğinin ve iki ülke arasındaki hareketin geliştirilmesi ve sektörün gelişimine fayda sağlayan sürdürülebilir turizmle ilgili ortak faaliyetlerin teşvik edilmesinin önemini vurgulandı.

Taraflar, sağlık alanında iki ülke arasındaki mevcut işbirliğini geliştirme kararlılıklarını vurgularken, sağlık yatırımları alanında iş birliği fırsatlarının araştırılması hususunda mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nisan’da Ziyaret Gerçekleştirmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28-29 Nisan’da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud’un daveti üzerine Cidde’de temaslarda bulunmuştu.

10 Mayıs’ta Prens Muhammed Bin Selman ile telefon üzerinden görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın