Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası Beklenen Rolü Oynamadı

14. Hak-İş Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın beklenen rolü yerine getirmediğini ve talimatlara uymayan başkanı değiştirdiklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası Beklenen Rolü Oynamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14. Hak-İş Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cumartesi günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınması konusuna özellikle değinen Erdoğan, işten çıkarmaları eleştirerek ve IMF’ten borç alınacağına dair çıkan iddialara yanıt verdi.

Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra başa gelen başkanların işten çıkarmalarını sert bir dille eleştirdi.

İşten Çıkarmaları EleştirdiBolu Belediye Başkanı’nın hiç kimsenin işten çıkarılmayacağını söylemesine rağmen, seçimin hemen ertesinde işçileri kapıya koymasını kınadığını söyleyen Erdoğan, işçi ve emekçilerin yanında olduğunu belirtti.

Bu amaç doğrultusunda çalışan sendikaları takdir ettiğini, Hak-İş’in de emekçinin hakkını aramanın yanında, toplumun tüm meseleleriyle ilgilendiğini dile getirdi. Türkiye’yi bugünlere hep birlikte getirdiklerini ve 2023 hedeflerine de emin adımlarla ilerlediklerini, bir sonraki nesillere ise 2053 ve 2071 vizyonlarını emanet edeceklerini anlattı.

Son dönemde döviz dalgalanmaları sebebiyle hesaplarda küçük aksamalar olduğunu fakat buna rağmen milletin 17 yıl önceki refah seviyesinden çok daha iyi bir yerde olduğunu sözlerine ekledi.,

Göreve geldiklerinde 36 milyar dolar olan ihracatın, şu an 170 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

İhracat Rakamlarıİhracatta 200 milyar dolar hedefi olduğunu hatırlatan Sayın Cumhurbaşkanı, göreve geldiklerinden bu yana milli geliri 3 kattan fazla artırdıklarını, 9 milyon kişiye istihdam sağladıklarını söyledi.

Son dönemde işsizlik oranında bir miktar artış olduğunu fakat iş dünyasını 2,5 milyon istihdam hedefiyle bu oranın gerileyeceğini aktardı. Faizler sebebiyle borçlanma oranında yükselme olsa da Uluslararası Para Fonu (IMF) meselesinin söz konusu bile olmadığını sözlerine ekledi.

Gündeme bir anda bomba gibi düşen ve herkesin detaylı açıklama beklediği, Merkez Bankası Başkanı görev değişikliği konusuna da değindi.

Merkez Bankası Başkanı Görev DeğişikliğiYeni yönetim sisteminde Merkez Bankası Başkanı’nı atama hakkının Cumhurbaşkanı’nda olduğunu hatırlatan Erdoğan; bankanın kendisinden beklenen rolü oynamadığını, eğer yapmış olsaydı böyle bir görev değişikliğine gerek kalmayacağını söyledi.

Gezi olaylarında faizlerin bir anda yükseldiğini, ardından çift hanelere çıktığını ancak yeniden tek haneye indirmek zorunda olduklarını anlattı. Eski başkanın görevini tam anlamıyla yerine getirememesinin bedelini siyasilerin ödeyeceğini, bundan mutlu çıkan tarafın ise bankalar olacağını dile getirdi.

CHP ve HDP belediyelerindeki işten çıkarmaların takipçisi olacaklarını söyledi.

Belediyeler İşten ÇıkarmaTürkiye’nin her zaman ekonomi ve demokrasi alanındaki başarılarıyla dünyayı kendine hayran bırakan bir ülke olduğunu, bundan sonraki süreçte de aynı başarıları göstererek şaşırtmaya devam edeceğimizi dile getirdi. CHP ve HDP belediyelerindeki işten çıkarmaların takipçisi olacaklarını ve işçilerin verdiği mücadeleyi destekleyeceklerini aktardı.

Sadece siyasi düşüncesi farklı diye insanları işten atmayı sert bir dille eleştiren Erdoğan, mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini aktardı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin bir yılı geride bıraktığını, bu süre zarfı içerisinde; faiz, enflasyon ve döviz gibi birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere 4,5 milyon mültecinin yükü omuzlarımızda.

Türkiye MültecilerAvrupa ve ABD’den birçok alanda haksız eleştirilere maruz kaldığımızı ancak oynanan oyunları bir bir bozduğumuzu belirten Erdoğan, bakanlık ve kurumlarımızın güçlü duruşları sayesinde daha birçok sorunun üstesinden geleceğimizi anlattı.

Yapılan Genel Kurul’un herkes için hayırlı olmasını dileyerek, geçici işçilerin çalışma süresinin 4 ay daha uzatıldığını bildirdi. Merkez Bankası’nın ekonomi politikasına çok daha güçlü bir şekilde destek vereceğini söyleyerek, ülkemizi içeriden ve dışarıdan esir almak isteyenlere izin vermeyeceklerini söyleyerek sözlerini noktalandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu