Yatırım yapmaya başla!

Erdoğan – Merkel Görüşmesinde İki Ülkenin İlişkileri Adına Önemli Mesajlar Verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptıkları görüşme sonrasında gazetecilerin karşısına çıktı. İki liderin görüşmesinden öne çıkan satır başları şöyle...
Erdoğan – Merkel Görüşmesinde İki Ülkenin İlişkileri Adına Önemli Mesajlar Verildi

Almanya Federal Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in davetiyle Almanya’nın Berlin kentine giden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile başbaşa yaptıkları görüşme sonrasında bir basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İlk söz hakkını Merkel’in aldığı toplantıda Türkiye ekonomisinin istikrarı konusunda olumlu düşünceler paylaşılırken, bir gazetecinin Can Dündar hakkında yönelttiği soru, ortamın kısa süreli gerilmesine sebep oldu.

Türkiye’nin hakkında kırmızı bülten kararı çıkardığı Can Dündar, bugünkü basın toplantısına katılacağını bildirmişti. Fakat Türk heyeti Alman makamlarına, Dündar’ın katılması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basın toplantısını iptal edebileceğini iletti. Bunun üzerine toplantıya dakikalar kala Dündar’ın katılmayacağı bilgisi alındı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, istikrarlı bir Türkiye’nin kendi yararlarına olacağını söyledi.

Türklerin hiçbir ayrımcılığa uğramadan, barış içerisinde Almanya’da yaşamalarını sağlayacaklarını belirten Merkel, camilere yapılan saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtti. Özellikle son yıllarda basın özgürlüğü ve hukuk devleti gibi konularda karşıtlıklar yaşandığını, halen Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının olduğunu ve bu durumun çözümü için somut adımlar atılmasının kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Erdoğan ile yaptıkları görüşmede; İdlib ve mülteci sorunu gibi konuları ele aldıklarını belirten Merkel, Türkiye’nin bu konuda olağanüstü bir performans sergilediğini, Rusya, Türkiye ve Fransız devlet başkanlarıyla, Ekim ayının ortalarında bir zirve yapmayı planladıklarını anlattı. Türkiye ile ilişkilerin daha iyi bir şekilde sürdürülmesini istediklerini, sadece Alman vatandaşlarının tutukluluk konusunun değil, başka konularda da konuşarak fikir birliğine varılması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel’e Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine kurulduğunu söyledi.

Yarın sabah; siyasi, askeri, kültürel ve ekonomik gibi konuları ele almak için yeniden bir araya geleceklerini belirten Erdoğan, Türk ekonomisinin son zamanlarda geçirdiği badireler hakkında kısa hatırlatmalarda bulundu. 2016 yılında yaşanan ve FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin başarıyla püskürtüldüğünü, bunun ardından OHAL uygulamasına gidildiğini ve demokrasimizi bu terör örgütünden kurtarmak için büyük çaba sarf edildiğini anlattı.

24 Haziran itibarıyla geçilen başkanlık sistemiyle, yeniden reform yoluna gidildiğini söyleyen Sayın Erdoğan, vize serbestisi için kalan 6 kriterin aşılması konusunda, Avrupa’nın lider devletlerinden olan Almanya’nın vereceği desteğe çok önem verdiklerini dile getirdi.

An itibarıyla 3,5 milyon mültecinin ülkemizde olduğunu, göçmen sorununun Almanya’nın da aldığı sorumluluk sayesinde daha ılımlı bir şekilde atlatılmaya çalışıldığını ifade etti. Son zamanlarda kur riski başta olmak üzere spekülatif bazlı bir dönem yaşandığını, fakat alınan önlemler sayesinde ekonomimize etkisinin sınırlı kaldığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum