Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Erdoğan: Kolombiya ile Ticaret Hacmimiz İkiye Katlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Duque ile bir araya geldi. Görüşmede birçok alanda ilişkilerin artırılması kararlaştırıldı.
Erdoğan: Kolombiya ile Ticaret Hacmimiz İkiye Katlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Ofisi’nde Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque ile görüştü. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez’in eşi María Juliana Ruiz de yer aldı.

Türkiye ile Kolombiya arasındaki ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alındığı temasta, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında da değerlendirme yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, “İmzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine yükselttik.” ifadesini kullandı.

2021 yılında Kolombiya’nın, ihracatımızı en fazla artırdığımız ülkelerden biri olduğunu ifade eden Erdoğan, ticaret hacmimizin ikiye katlanarak, 2 milyar doları aştığını söyledi. Yeni ticaret hacmi hedefinin ise 5 milyar dolar olarak yükseltildiğini açıkladı.

“Karşılıklı yatırımlarımızın artırılması için de yoğun gayret sarf ediyoruz.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya ile ilişkilerin her alanda geliştirilmesi konusunda karşılıklı iradeye sahip olduklarını dile getirdi.

Savunma sanayi, sağlık, turizm, tarım ve göç gibi pek çok alanda iş birliğini geliştirmek için çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Duque ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkileri en üst düzeye çıkaran Stratejik İşbirliği ve Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasını kutluyoruz.” ifadesine yer verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu