Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayıp Gazeteci Sürecini Yakından Takip Ettiğini Belirtti

Bir süredir haber alınamayan, hakkında kaçırıldığı ya da öldürüldüğüne dair iddialar bulunan Suudi asıllı yazar hakkındaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Ayrıntılar şöyle;
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayıp Gazeteci Sürecini Yakından Takip Ettiğini Belirtti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi gazeteci Jamal Khashoggi konusunu umutla yakından takip ettiğini belirtti. Öte yandan izlediğimiz haber akışında Washington Post gazetesinde yer alan bilgiye göre Suudi Arabistan vatandaşı yazarın medeni durumu hakkında evrak işlemi ile ilgili gittiği İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girdikten sonra bir daha haber alınamadığı ifade edildi.

Reuters’da yer alan habere göre Başkonsolosluğa giden yazarın kısa bir süre sonra oradan ayrıldığını dile getirdi. Suriye insan hakları savunucularından bir grup kayıp yazarın kaçırılıp Riyad’a götürüldüğünü iddia etti. Başka bir kaynakta yer alan habere göre Jamal’ın başkonsoloslukta gözaltına alındığına yönelik açıklamalar yapıldı.

Erdoğan yaptığı açıklamada “Konuyu yakından takip ettiğini, savcının ifadesinin beklendiğini ve beklentinin hala iyi niyetli olduğunu belirtirken, umarım istenmeyen bir durumla karşılaşmayız.” dedi. 

Gelişme ülkeler arasında gerginlik yaratabilir.

Meydana Gelen Bu Olumsuz Gelişme Ülkeler Arasında Gerginliye Yol AçabilirKhashoggi gündemiyle meydana gelen siyasi problemin Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki bağları daha da zorlaştırabileceği düşünülüyor. Suudi Arabistan, Türkiye’nin siyasi İslam’ı desteklemesine karşı çıktı. Yazarın ortadan kaybolması, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan’a petrol fiyatlarını düşürmesi için baskı yaptığı iddia edilen bir dönemde meydana gelmesi dikkat çekti. Bir açıllamaya göre yazar öldürülmüş olabilirdi, bu iddianın gerçekliği durumunda ABD ile petrolcü ülke arasında bir gerilimin meydana gelebileceği yorumlandı. 

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

ABD tarafından Florida’lı senatör Marco Rubio, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Suudi gazetecinin hayatta kalması için dua ettiğini, bu gelişmenin son derece rahatsız edici olduğunu ve süreçlere bir cevap verilmesi gerektiğini” dile getirdi.

Yazarın en son görüldüğü başkonsolosluk önünde bekleyiş sürüyor.

Yazarın En Son Görüldüğü Yerde Gazetecilerin Bekleyişi SürüyorSürgünde yaşadığı iddia edilen Khashoggi, bir belge almak için konsolosluğa gittikten sonra 2 Ekim’de ortadan kaybolmuştu. Nişanlısı ve arkadaşları başlangıçta Suudi hükümetini eleştirmesi nedeniyle gözaltına alındığından veya kaçırıldığından endişe ettiklerini belirttiler. 

Karışık gündem akışına ek olarak Pazar günü Bloomberg’e konuşması iddia edilen bir Türk hükümet yetkilisinin yazarın binanın önünde öldürüldüğüne inandığını belirttiği söylendi. Yetkili sorunun hassasiyeti nedeniyle sürecin titizlikle sürdürüldüğünü dile getirdi. Öte yandan Suudi yetkililerinden gelen açıklamada bu iddia reddedildi. 

Suudi Prensi Muhammed Bin Salman, “Türkiye’nin konsolosluğu aramasına izin vermeye hazır olduklarını belirtirken, yazarın binaya girişinden kısa bir süre sonra ayrıldığını ve nerde olduğunu bilmediklerini belirtti.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum