Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Her Kriz Risklerle Beraber Fırsatları da Getirir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akademik yıl açılış töreninde yaptığı konuşmada küresel ekonomi ve enflasyon gibi konulara da değindi.
Erdoğan: Her Kriz Risklerle Beraber Fırsatları da Getirir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törendeki konuşmasına “Yeni akademik yılın ülkemiz, milletimiz özellikle de sevgili öğrencilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni akademik yılda tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize Rabbimden muafakiyetler niyaz ediyorum.” sözleriyle başladı.

İnsanlığın son birkaç yıldır salgınla başlayan ekonomik sorunlar ve sıcak çatışmaların etkisiyle buhranlı bir dönemden geçtiğini söyledi. Neredeyse her gün dünyanın farklı bir yerinde yeni bir krizin patlak verdiğini, küresel sistemin son 70 yılın en büyük sarsıntılarından birini yaşadığını belirtti.

Soğuk savaşın bitmesiyle barış, istikrar ve özgürlükler adına yeşeren umutların son yıllarda yerini yeniden korkuya, endişeye ve faşizme bırakmaya başladığını söyledi.

Tüm Dünyada Yoksulluk Yaygınlaşıyor

Tüm Dünyada Yoksulluk Yaygınlaşıyorİçinde bulunduğumuz yeni dönemde zenginlerin daha çok zenginleştiği, yoksulluğun ise giderek yaygınlaştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya nüfusunun yüzde 1’ine bile tekabül etmeyen nüfusun parasına para kattığını söyledi.

Öte yandan Afrika ve Asya’da milyarlarca insanın temel gıda malzemesine ulaşamadığını belirtti. Son 50-60 yılın en yüksek seviyelerine çıkan enflasyonun Batılı ülkeleri bile zorladığını, yaklaşan kış mevsimiyle birlikte enerji ve gıda güvenliğine dair endişelerin arttığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Liderlerin sadece anı düşündüklerini ancak her türlü sorunda asıl darbeyi yoksul ülkelerin yaşadığını belirtti. Rusya-Ukrayna savaşı ile geri planda kalsa da önümüzdeki dönemde dünyada köklü siyasi değişimlerin kaçınılmaz olacağını sözlerine ekledi.

Türkiye Yüzyılı İfademiz İnşallah Her Alanda Vücut Bulacak

Türkiye Yüzyılı İfademiz İnşallah Her Alanda Vücut BulacakArdından sözü tahıl sevkiyatı meselesine getiren Erdoğan, şu anda 7 milyon ton tahılın Türkiye üzerinden dünyaya servis edildiğini, bu konuda büyük gayret göstererek insanlığa bir soluk nefes aldırmak istediklerini söyledi.

Her krizin beraberinde mutlaka bir de yeni fırsatları getireceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son 20 yılda hayata geçirdiği projeler, yatırımlar, reformlarla bugünlere hazırlık yaptığına dikkat çekti.

Politikaları belirlerken günü kurtarmak yerine geleceği inşa etmek üzerine hareket ettiklerini söyledi.

Gençlerin yüksek öğretime erişimini kolaylaştırmak için devlet olarak tüm imkanları seferber ettiklerini, eskiye kıyasla artan havalimanı ile hocaların hızlı bir şekilde Muş’a, Kars’a, Ağrı’ya gidebildiklerini anlattı.

“Tüm bunlarla beraber kılık kıyafet yasaklarından ideolojik baskılara, siyasi kavgalardan alt yapı eksikliklerine kadar pek çok sorun vardı ülkemizde.” diyerek, özellikle baş örtüsü konusunda geçmişte yaşanan sorunlara değindi.

Bu konuya dair sözlerine “Başörtüsü konusunu da çözüme kavuşturduk. Bunu anayasal güvence altına alma teklifimizi Meclis’e getireceğiz, hadi bakalım. Adalet Bakanımız Kabine Toplantısı’nda sunacak. Samimiyseniz görelim.” şeklinde devam etti.

Bugün yapılacak Kabine toplantısında Adalet Bakanı’nın yaptıkları çalışmayı kendilerine sunacağını söyleyen Erdoğan, üniversite harçlarını kaldırdıklarını, doktorayı asgari ücrete çıkardıklarını, lisans öğrencilerine 850, lisansüstüne 1700 ve doktora öğrencilerine 2550 lira burs verdiklerini hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.